Міфи та правда про кошторис
Ось ви вже із задоволенням обговорюєте в колі близьких людей те, як затишно буде жити у новому відбудованому котеджі. Але поки що складно уявити, у яку суму може вилитися виконання вашої мрії. Так скільки буде коштувати нам такий будинок? Відповідь на це питання можна отримати в процесі бюджетування будівництва, а саме складання кошторису. Розглянемо міфи та правду про кошторис.
Складання кошторисної документації згідно вимог Настанови
Складемо інвесторський кошторис, договірну ціну контракту; згідно ДСТУ Б Д.1.1-1 діє до: 2013 використовуючи нормативні цінові показники.
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
Чим якісніше опрацьована калькуляція витрат на зведення будинку, тим менше проблем у вас виникне в ході проведення будівельних та інших робіт. Відповідно, тим менше нервів ви витратите і тим більше задоволення отримаєте від результату й самого процесу будівництва. Однак кошторис – річ неоднозначна. Замовник і виконавець у більшості випадків дивляться на зміст цього документа зовсім під різними кутами.
Міф 1. У процесі будівництва кошторис завжди зростає
«Ми писали на папері, але забули про яри». Приблизно таку фразу можна почути від будівельників у відповідь на ваші здивовані очі, що з жахом дивляться на те, як кошторис зростає не по днях, а по годинах.
Звичайно, відразу все до копієчки прорахувати не вийде. Але якщо витрати ростуть дійсно з космічною швидкістю, швидше за все, ви зіткнулися з недобросовісними виконавцями. Спритні будівельники мають у запасі цілий арсенал засобів, що дозволяють «перекачувати» гроші клієнта собі в кишеню. Наведемо лише кілька прикладів:
Складання укрупнених розрахунків. Наприклад, у документі виявляється неврахованою вартість матеріалів або витрати на оплату праці працівників («потім сюрприз буде»).
Відсутність будівельних робіт. Навмисне виключення з кошторису деяких видів робіт, щоб клієнт «клюнув» на красиву підсумкову суму. Потім виявляється, що ви замовили будинок без прокладки інженерних комунікацій, а то і зовсім без даху.
Зменшення кількості матеріалів. У кошторисі виконроб «зменшив» обсяг стін під обробку. У договорі ж дрібним шрифтом прописаний пункт про те, що «розрахунок реальної кількості будматеріалу визначається за фактом завершення робіт».
«Навар» на транспорті. Ця стаття зазвичай розраховується як 5–10% вартості будівництва. Корисно буде знати, що більшість продавців будматеріалів (ринки, магазини, склади) при великих обсягах замовлень пропонують безкоштовну доставку до об'єкта, а «резерв» на транспортні витрати осідає в кишенях підприємливих виконавців.
Міф 2. Чим довший кошторис, тим дешевше будівництво
Одна фірма надала кошторис в півсторінки, а інша бригада розписала витрати на кількох аркушах. Хоча підсумкові суми приблизно однакові. Кого ж краще вибрати виконавцем?
Це далеко не міф. Чим більш деталізованим буде кошторис, тим замовнику буде простіше контролювати хід проведення та якість виконання всіх робіт. Так що в даному випадку стислість – аж ніяк не показник таланту. Детально складений кошторис дозволить вам застерегти себе від можливого обману з боку будівельників, своєчасно виявивши спробу шахрайства, і, як наслідок, зберегти гроші на будівництво.
Зверніть увагу, що в такому документі повинні бути присутніми найменування всіх запланованих робіт, будматеріалів і транспортні витрати (доставка, оренда крана й т. ін.), Їх обсяги і загальна вартість по кожній позиції. Для прикладу наведемо комплекс заходів, необхідних для будівництва будинку «під ключ»:
Риття котловану.
- Облаштування фундаменту.
- Зведення несучих стін.
- Формування перекриттів.
- Монтаж перегородок.
- Облаштування покрівлі.
- Утеплення й облицювання фасаду.
Облаштування підлоги. - Влаштування стель.
- Монтаж вікон і дверей.
- Прокладання електрики.
- Організація водопостачання.
- Прокладка каналізації.
- Монтаж опалення та вентиляційної системи.
- Внутрішнє оздоблення стін.
Міф 3. Кошторис повинні складати самі будівельники
Звертаючись до будівельної фірми, замовник бажає отримати весь комплекс послуг від і до. Йому, мало знайомому з усіма тонкощами процесу зведення будинку, здається найбільш очевидним, надійним і зручним те, якщо кошторис складуть самі виконавці.
Це абсолютний міф. Доручати складання калькуляції витрат на самих будівельників щонайменше нераціонально. Будь-яка бригада зацікавлена в тому, щоб здорожити процес спорудження будинку. Адже чим вища загальна вартість об'єкта, тим більший дохід отримають виконавці.
Так що краще замовити складання кошторису у незалежних фахівців проектно-кошторисного бюро. На більшості таких підприємств застосовуються спеціальні комп'ютерні програми, які видають загальний підсумок, у якому враховані метраж і обсяг будівництва, технічні нормативи, передбачувані будматеріали та інші важливі чинники.
Array
Cхожі статті
Затверджено Порядок розрахунку кошторисної зарплати при визначенні вартості будівництва
14.04.2017
Як безпечно купити квартиру в новобудові – перевіряємо забудовника
17.02.2024
Кошторисна справа в будівництві
26.11.2016