Машини та механізми
Дуже часто локальний кошторис містить статті витрат на оплату машин і механізмів, які не застосовуються в роботі. Наприклад, у кошторисній нормі на монтаж внутрішнього електроосвітлення вказана експлуатація машин і зарплата машиністів. При розрахунку кошторисної вартості виконавець залишає всі роботи, передбачені кошторисною нормою. Проблеми починаються на етапі перевірки й узгодження кошторису із замовником. Бачачи, що в конкретній роботі ніякі машини та механізми не використовуватимуться, він викреслює з кошторисної вартості витрати на їх експлуатацію.
Складання кошторисної документації згідно вимог Настанови
Складемо інвесторський кошторис, договірну ціну контракту; згідно ДСТУ Б Д.1.1-1 діє до: 2013 використовуючи нормативні цінові показники.
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
Протилежні думки
Дана ситуація викликає чималі розбіжності. Деякі вважають, що проблеми підрядника не повинні цікавити замовника. Отже, якщо механізація не застосовується, то і платити за неї не слід. Інші дотримуються тієї думки, що кошторисні норми містять усереднені показники, і для замовника не повинно мати значення, чи котлован ритиме екскаватор протягом години або це зроблять 10 робочих протягом дня. Вартість робіт не зміниться, і замовник повинен оплатити роботу, відповідно до кошторисної норми. У зв'язку з цим виникає питання: хто правий у цій ситуації та чи можна відстояти наявність витрат на машини та механізми перед замовником?
Що говорять правила?
У даній ситуації необхідно керуватися ДБН Д.1.1-1-2000, пункт 3.2.7.7. Суть сказаного в цьому документі можна передати наступним чином: якщо з об'єктивних причин роботи виконуються без застосування машин і механізмів для горизонтального та вертикального транспортування вантажів, або вони безпосередньо беруть участь у виконанні робіт, то розрахунок вартості потрібно виконувати з урахуванням мінливих умов. Під об'єктивними причинами мається на увазі обмежена робоча площа, неможливість розміщення машин або їх відсутність у підрядника. При перегляді вартості потрібно докласти економічне і технічне обґрунтування. В економічному обґрунтуванні вартість роботи з урахуванням експлуатації засобів механізації зіставляється з вартістю тих самих робіт, що виконуються за допомогою ручної праці робітників, при цьому враховуються і загальновиробничі витрати. Якщо таке зіставлення показало, що вартість ручної праці вища, ніж використання механізмів, то підрядник може запропонувати розробку індивідуальних кошторисних норм.
Висновок з вищесказаного: коригування кошторисних нормативів може робитися в сторону збільшення, при цьому ніде немає інформації про те, що їх потрібно зменшувати, адже при їх розробці і так враховувалася мінімально необхідна кількість ресурсів для виконання даної роботи.
Array
Cхожі статті
Робочий проект будівництва індивідуального житлового будинку
05.03.2017
Понижуючі коефіцієнти в кошторисі
13.10.2016
Інновації в будівництві
17.03.2017