Основні елементи ЛЕП
Ні сучасна промисловість, ні життєдіяльність суспільства немислимі без електроенергії. Так, за статистикою, у 2015 році в Україні було спожито 118 млрд кВт/годин. Ця величезна кількість енергії розподілилася між промисловими гігантами й маленькими приватними майстернями, була витрачена на освітлення найбільших міст і маленьких сіл, використовувалася для підсвічування рекламних вивісок і енергозабезпечення складного медичного обладнання. Без електроенергії життя буквально завмирає, в чому кожен може переконатися в нечасті хвилини аварійних відключень.
Складання кошторисної документації згідно вимог Настанови
Складемо інвесторський кошторис, договірну ціну контракту; згідно ДСТУ Б Д.1.1-1 діє до: 2013 використовуючи нормативні цінові показники.
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
ЛЕП і кошторисна справа
Для подачі електричної енергії від електростанцій до споживача застосовується складна система ліній електропередач (ЛЕП). Будівництво, обслуговування і ремонт ЛЕП – дуже витратний і складний процес, брати участь в якому можуть тільки профільні організації, які мають дозвіл на виконання таких робіт і кваліфікованих та атестованих фахівців у своєму штаті. Для виконання даних робіт часто залучаються цілі бригади й підрозділи фахівців, спеціальна техніка та обладнання. Підготовка до робіт, крім іншого, включає складання кошторисної документації, яка дозволяє розрахувати передбачувані прямі та непрямі витрати на роботи, пов'язані як з оплатою праці фахівців, так і з придбанням необхідних матеріалів, використанням техніки й вирішенням організаційних питань.
Для того щоб читати проектно-кошторисну документацію, складену для робіт на лініях електропередач, необхідно володіти специфічними знаннями. Крім іншого, потрібно розуміти, з яких елементів складається ЛЕП, для чого вони призначені, й хоча б трохи розбиратися в термінології.
Елементи ЛЕП
Основне призначення ЛЕП – транспортування електричної енергії на відстань за допомогою проводів або кабелів. Таким чином, до ЛЕП можна віднести електричні дроти, що виходять за територію електростанції, що передають струм на підстанції або кінцевому споживачеві. Також по проводах ЛЕП передаються сигнали телекомунікацій. За способом прокладки лінії електропередач бувають повітряними (ПЛ) і кабельними, тобто прокладеними в землі. Розглянемо повітряні ЛЕП як найпоширеніші в нашій країні для транспортування електрики на далекі відстані. Вони складаються з наступних елементів:
- дроти – ключовий елемент будь-якої ЛЕП;
- траверси – опори для несення проводів, які перешкоджають їх дотику до інших металевих елементів опорної конструкції. За своєю конструкцією траверси – це поперечні балки на вертикальній опорі баштового або іншого типу;
- опори, встановлені на землі. Можуть бути баштового, портального та ін. типів;
- ізолятори служать для створення електричної ізоляції неструмоведучих частин ЛЕП від струмоведучих. Як правило, це порцелянові "чаші" або "блюдця", набрані на одній осі. Кількість ізоляторів залежить від величини напруги ЛЕП (може досягати 24 шт. при напрузі ПЛ 500 кВ);
- блискавковідводники – оберігають лінії електропередач від шкоди, завданої прямим попаданням блискавки. Назва походить від того, що дані елементи сприяють перетіканню атмосферної електрики в землю;
- заземлення – пристрій, завдяки якому в аварійному випадку, якщо нетоковедучі частини опинилися під напругою, відбувається перетікання струму в землю, що дає сигнал на спрацьовування захисної автоматики і знеструмлення аварійної ділянки;
- розрядники – апарати, що захищають ЛЕП від імпульсних перенапруг.
Термінологія повітряних ЛЕП
Наводимо набір специфічних термінів, які часто зустрічаються при роботі з ПЛ:
- Траса ПЛ – горизонтальна вісь ЛЕП, що проходить по поверхні землі.
- Пікети – окремі відрізки траси ЛЕП. Відлік починається від нульового пікету – початку траси. Похідне слово "пікетаж" – установка пікетів.
- Центровий знак – центр опори ПЛ.
- Проліт – відстань між центрами сусідніх опор.
- Шлейф – провід, підвішений на опорі, який з'єднує натягнуті дроти між опорами.
- Розмір дроту – відстань від нижньої точки проводу між опорами до верхньої точки рельєфу або інженерних споруд, що знаходяться під ним.
- Стріла провисання – відстань між нижньою точкою провисання проводу та умовною горизонтальною лінією, проведеною між двома точками його кріплення.
Array
Cхожі статті
Кошторис на зовнішнє освітлення вулиць
26.11.2016
Кошторис на пусконалагоджувальні роботи
23.11.2016
Кошторис на водопровід
05.12.2019