Як побудувати будинок. Поради
Як побудувати будинок. Поради. На просторах Інтернету ви можете знайти багато корисних порад, які стосуються зведення будинку. Як правило, вони написані тими, хто вже завершив будівництво своїх осель. Але є один досить неприємний момент: ви змушені вибирати, редагувати необхідну інформацію.
Складання кошторисної документації згідно вимог Настанови
Складемо інвесторський кошторис, договірну ціну контракту; згідно ДСТУ Б Д.1.1-1 діє до: 2013 використовуючи нормативні цінові показники.
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
Це потрібно робити, оскільки часто корисні відомості представлені розсіяно або змішані з рекламою від виробників будівельних матеріалів. Дуже важко негайно відфільтрувати потрібну саме вам інформацію, тому стаття про те, як побудувати приватний будинок, з основними порадами від професіоналів, може стати дуже актуальною.
Корисна інформація буде надана у формі відповідей на конкретні питання. Взагалі, вони стосуються тих помилок, які власник будинку не зробить, якщо знову розпочне будівництво.
Слід розуміти, що описані ситуації та рішення не можуть бути аксіомою. Вони описуються лише з суб'єктивної точки зору конкретної людини. Кожен забудовник може зіштовхнутися з різними ситуаціями, та результати їх вирішення можуть сильно відрізнятися від загальноприйнятої думки.
Ви можете дізнатись про помилки інших людей та скористатися чужим досвідом, але вам потрібно зробити власні висновки. Деякі проблеми будуть розглянуті з різних боків, але у цьому їхня цінність. Чим більше думок, тим правильніший можна зробити висновок.
Як побудувати будинок. Дуже важлива порада
При будівництві приватного будинку особливо важливо одне правило: перед тим як потрібно щось зробити, треба думати тисячу разів. Але оскільки все неможливо передбачити і якщо кінцевий результат буде не зовсім таким, як ви очікували, не турбуйтеся. Шукайте позитивні моменти, а не недоліки.
Зміст книги:
- Підбір землі
- Перед початком будівництва
- Взаємодія з підрядниками
- Про проектування
- Архітектурні рішення
- Ідеї дизайну
- Фонд
- Стіни
- Перекриття
- Покрівельні матеріали
- Фасади
- Балкони
- Сходи
- Підлога
- Оздоблювання стелі
- Обробка стін
- Вікна
- Двері
- Печі та каміни
- Електрика, освітлення
- Опалення
- Тепла підлога
- Сантехніка
- Свердловина
- Каналізація
- Вентиляція та кондиціювання повітря
- Сигналізація, відеоспостереження
- Паркан, двір
- Ворота
- Гараж
- Сад
- Бані, сауни
- Меблі
Як побудувати будинок: вибір земельної ділянки
Відстань від найближчого основного населеного пункту.
Як правило, велике значення має близькість до міста. Розвинена інфраструктура, лікарні, школи, робоче місце – все це знаходиться в місті. І чим ближче ваш будинок до нього, тим менше проблем ви відчуватимете у повсякденному переміщенні туди і назад. Вибираючи між місцем розташування будинку, його близькістю до цивілізації та розміром житла, краще зупинити свій вибір на невеликому будинку, але недалеко від міста.
Склад ґрунту, рельєф.
Не дуже правильне рішення – побудувати приватний будинок на ділянці з великою різницею висот, на схилі. Така конструкція загрожує дуже високими додатковими витратами на зміцнення конструкцій. На такій ділянці дуже важко планувати розташування головних будівель. Внутрішній макет будинку може перетворитися на набір нераціонально розташованих кімнат.
Перш ніж купувати ділянку, обов'язково потрібно з'ясувати наявність підземних вод та відстань, на якій вони знаходяться від поверхні.
Ніколи не будуйте на пагорбах. Дизайнерські рішення для розташування фундаменту обійдуться у значну суму. Краще заздалегідь знати такі нюанси, аби зробити правильний вибір.
Наявність систем зв'язку.
Ніколи не вірте ріелторові, що головна гілка газу та водопостачання від вашої ділянки знаходиться на відстані лише 10 метрів. Йому потрібно продати землю, а вам доведеться шукати шляхи вирішення проблеми – як провести основні канали водопостачання, газопроводу та каналізації на свою ділянку.
Крім того, намагайтеся уникати ситуацій, коли вам обіцяють, що на цій вулиці заплановано проведення газової лінії. Як правило, такі обіцянки можуть бути відкладені на невизначений термін.
Було б чудово, якби на купленій ділянці землі вже були проведені базові комунікації. Навіть якщо вам потрібно заплатити певну суму за це, вона буде незрівнянно меншою, ніж у разі самостійного проведення всіх мереж.
Не спокушайтесь покупкою ділянки «в полі» за дуже маленькі гроші. Проблеми, з якими ви зіштовхнетеся при обладнанні основних систем життєдіяльності, можуть бути великим тягарем. Також варто врахувати, що вивезення сміття, очищення доріг у цьому випадку – повністю на ваших плечах. Оптимальним є вибір безкоштовної землі десь у котеджному селищі з вишуканою територією та вже проведеними мережами світла, газу та води.
Обов'язково перевірте усі контракти на підключення різних послуг. Може статися, що вам просто вимкнуть електрику, оскільки не існує контракту з підрядником, і вам доведеться відновлювати зв'язок з необхідними організаціями за свої власні гроші.
Крім того, необхідно вказати, чи є вода на цій ділянці та на якій глибині розташована свердловина. Може статися, що її треба буде бурити заново, а це дуже дорого.
Обов'язково особисто перевіряйте наявність під'їзних доріг та їх зручність.
Поради щодо сусідів.
Ніколи не будуйте свій дім біля будинків близьких або друзів. Повірте, рідне бачиться на відстані. Чим далі ваші дорогі друзі та родичі живуть від вас, тим кращими будуть ваші з ними стосунки. Якщо ви плануєте придбати землю для будування у селі, не лишнім буде заздалегідь відвідати кабінет дільничного міліціонера, а також ознайомитись з ситуацією на дорученій йому дільниці. Сусіди також допоможуть зібрати потрібну вам інформацію.
Звичайно, від проблем із сусідами повністю позбавитися неможливо. Людей, не згодних з вами у будь-яких питаннях, багато. Немає гарантій того, що людина, яка мешкає поблизу з вами, буде адекватною. Тому не слід ігнорувати пораду, що, перш ніж придбати ділянку, вам слід ретельно познайомитись з тими, хто мешкає поряд, і бажано спілкуватися з цими людьми. Обов'язково зафіксуйте межі своєї землі всіма доступними засобами. На жаль, війни між сусідами за додатковий квадратний метр – не таке вже й рідкісне явище.
Це буде цікаво знати
Не купуйте ділянку із незавершеним фундаментом. Інакше не вдасться уникнути додаткових витрат на перепланування, зміцнення, доведення до ладу вже існуючого об'єкта.
Відмовтеся від ідеї придбати ділянку ранньою весною та взимку. Бо справжня картина стане зрозумілою тільки тоді, як зійде сніг.
Не купуйте землю, не з'ясувавши особливості її розташування. Може статися, що на місці вашої майбутньої будівлі раніше розташовувався склад боєприпасів, велися бої або знаходилося місцеве кладовище.
Як побудувати будинок: перш ніж почати будівництво
Якщо ділянка вже придбана і рішення про зведення вашої власної будівлі прийняте остаточно, слід уважно проаналізувати наступні моменти.
Не дуже успішною ідеєю буде перероблення дуже старих споруд.
Набагато простіше, швидше, і найголовніше – економічно вигідніше знести все дощенту бульдозером і заново відбудувати будинок з нових, сучасних і міцних матеріалів. Якщо будинок дістався вам у спадщину, хороша ідея – продати його та отримати гроші придбати нову ділянку землі у кращому місці.
НЕ ВАРТО ДУЖЕ ВИДІЛЯТИСЯ, БУДУЮЧИ РОЗКІШНИЙ ДВОХ-ТРИПОВЕРХОВИЙ ОСОБНЯК У РАЙОНІ МІСЬКИХ НЕТРІВ ЧИ ПОСЕЛЕННІ БІДНЯКІВ.
Мало хто буде цінувати таку старанність, а вигляд з вікна лише пригнічуватиме контраст. З продажем такого будинку теж можуть бути проблеми.
ДУЖЕ ЧАСТА І, НА ЖАЛЬ, НЕВДАЛА ІДЕЯ – ЗВЕДЕННЯ БУДИНКУ З ТИМ РОЗРАХУНКОМ, ЩО У МАЙБУТНЬОМУ В НЬОМУ ПРОЖИВАТИМУТЬ НАСТУПНІ ПОКОЛІННЯ ВАШОГО РОДУ.
Як показує практика, молоді люди хочуть самостійно влаштовувати своє життя і вибирати собі житло. І не факт, що батьківський дім стане для них найкращим варіантом.
ЯКЩО БУДИНОК ПОБУДОВАНИЙ СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ ПРОДАЖУ, ТО НІ ПРО ЯКИЙ ОСОБЛИВИЙ ПІДХІД ДО ЙОГО БУДІВНИЦТВА НЕ ЙШЛОСЯ З САМОГО ПОЧАТКУ.
Традиційно такий будинок характеризується як стандартна споруда з невеликими недоліками. Якщо ви знаєте, що вибраний вами будинок з самого спочатку був призначений для продажу, про підписання договору купівлі-продажу варто подумати.
Існує кілька ознак, за якими можна визначити, що будівля призначена для ринку нерухомості.
Невеликий трюк, за допомогою якого ви можете визначити, який будинок перед вами. Як правило, у будинку для продажу в кожній кімнаті є тільки одна розетка і один перемикач. Це вказує на те, що під час будівництва вони не зверталося уваги на комфортність проживання, і всі необхідні елементи у кімнаті були встановлені по мінімуму.
Зверніть увагу на якість оздоблення. Ніхто не буде викладати велику суму грошей, аби зі смаком прикрасити будинок, призначений для продажу. Ви ніколи не побачите там індивідуального підходу до дизайну, все буде досить простим і звичайним.
Обов'язково займайтеся самоосвітою в галузі будівництва.
Якщо ви не будівельник за професією, вам буде важко помітити помилки робітників і зрозуміти, де вас можуть обманути. Тому хорошою порадою є самоосвіта у цій сфері. Інтернет наповнений необхідною інформацією. Також вам допоможуть книги на відповідні теми та поради друзів, які вже завершили будівництво своїх будинків. Краще вчитися на чужих помилках. У цьому випадку матеріальні та моральні збитки будуть набагато меншими.
Фінансове забезпечення будівництва
Найголовніше, що варто сказати тим, хто займається будівництвом приватного будинку, – ніколи не затримуйте процес будівництва. Якщо ваші матеріальні можливості обмежені, не прагніть до палацу з трьох поверхів. Така ідея може бути відкладена на невизначений термін, і в результаті не буде ні дому, ні грошей. Набагато краще побудувати скромний будинок для життя, а вже з точки зору своїх фінансових можливостей збільшити площу та якість житла. Як показує практика, оптимальна сума грошей, яка повинна бути на рахунку до початку будівництва, повинна становити близько 200% передбачуваного бюджету.
Ви також повинні знати, що існує досить хибна думка, що якщо ви інвестуєте гроші у фундамент, коробку та дах, то основні витрати на цьому завершуються. Глибоко помиляються ті, хто так думає. Саме оздоблювальні роботи та облаштування комунікацій споживають левову частку бюджету будівництва. І саме для цих робіт завжди є катастрофічно бракує грошей.
Поради щодо планування ділянки
Ніколи не починайте будівельні роботи, не вивчивши при цьому особливості рельєфу, структуру ґрунту на ділянці. Також ретельно продумуйте систему для зливу води та встановлення дренажної системи. Помилки при їх розробці можуть дорого коштувати у майбутньому.
Обов'язково плануйте місця для збирання сміття. Таким чином, у майбутньому можна заощадити багато часу на очищенні місця від будівничого та побутового сміття. Бажано не засмічувати ділянку, а регулярно вивозити непотріб.
Якщо на території є рослини, які ви хочете зберегти, обгородіть їх.
Виберіть окреме місце для матеріалу будівлі, що сиплеться. Не забудьте зробити паркани і покладіть дно. Так можна мінімізувати втрати матеріалів і заощадити чималу суму грошей на їх повторну закупівлю.
Як побудувати будинок: взаємодія з підрядниками
Пошук
Ніколи не наймайте на роботу людей, попередньо не ознайомившись з виконаними ними проектами або не взнавши відгуки про них від інших замовників.
Непогано буде поцікавитися у власників вподобаного вами будинку, хто саме допоміг їм звести таку красу.
Відмінна ідея – наймати бригаду фахівців, які ведуть роботи на сусідній ділянці. Таким чином можна виграти в облаштуванні побутової кімнати і дозволити людям заробляти гроші, коли на вашому будівництві простій.
Якщо бригадир запевняє вас, що його люди можуть впоратися з будь-якою роботою, це повинно вас насторожити. Як правило, хто вміє все, той насправді нічого не вміє.
Не завжди виконання великого обсягу робіт «під ключ» – це вдала ідея. Це дуже дорого, нервово і вкрай нераціонально. Тільки поступово виконуючи основні етапи будівництва, можна звести до мінімуму відсоток розкрадання матеріалів, підвищити контроль якості за виконаними роботами. Для робочих такий підхід теж буде стимулом швидше провести необхідні заходи. Для них у цьому випадку стимулом стане девіз: «Зробив справу – отримав гроші».
Процес будівництва найкраще розбивати на етапи, які технологічно не пов'язані між собою. Так простіше контролювати робітників і виявляти недоліки в їх роботі.
Якщо робочі, які планують накривати дах, не знають, як змонтувати водостічну систему, то варто дуже добре подумати, чи можна довіряти таким фахівцям покрівельні роботи.
Організуємо процес
Що б ви не робили – купували будівельні матеріали, замовляли виконання певного виду робіт – все повинно здійснюватися через підписання відповідного договору. Тільки коли роботи виконані й ви переконалися в їхній якості, можна підписувати акти виконаних робіт із зазначенням дати закінчення та строків гарантійного обслуговування. Таким чином можна відгородити себе від дій шахрайського характеру з боку підрядників, продавців, робітників будівельної бригади.
Дуже важливо правильно складати договір. Якщо у фірми, з якою ви працюєте, немає свого зразка угоди, можна сміливо складати його на свій розсуд. Головне, щоб уникнути непорозумінь, вказувати в ньому наступні пункти: терміни виконання робіт, вартість оплати праці та, що важливо – штрафи за прострочені терміни виконання договірних зобов'язань. Це убезпечить вас від ситуації, коли робота, здавалося б, виконана, але дрібні недоліки були протягом всього терміну будівництва.
Обов'язково ретельно продумувати список наданих послуг і виконаних робіт, вартість їх виконання. Аби надалі не виникала ситуація, коли щось було забуто, а майстер просто відмовляється виконувати цю роботу. Або через деякий час раптом виявляється, що вартість послуг робітників різко зросла.
Дублюйте договір у декількох примірниках, щоб не тільки ви могли подивитися свої права обов'язки, а й робочі завжди пам'ятали, на що вони підписувалися. Такий підхід до роботи може убезпечити від виникнення багатьох непорозумінь.
Наймаючи людину на роботу, збережіть для себе копію її паспорта. Оригінал потрібно повернути власнику.
Заздалегідь обумовлюйте не тільки суму, але й умови оплати. Тому що невиконання договору – це, перш за все, головний біль господаря будівництва. Робочі підуть, а у вас залишиться недобудована будівля та проблема, як знайти нових робочих і не втратити те, що ви вже маєте.
Налагоджуючи договірні відносини з будівельними бригадами, потрібно розуміти, що створивши максимально вигідні для робітників умови, завжди можна розраховувати на якісну і виконану в строк роботу. А це, як показує практика, економічно вигідно для обох сторін.
Довірчі відносини
Це дуже важке питання. Довіряти, звичайно, потрібно, але, на жаль, не на 100%. Ідеального робочого знайти дуже складно, а переробляти по кілька разів досить дорого і складно. Довіряй, але перевіряй – говорить народна мудрість. І дотримуватися такого гасла треба завжди.
Женіть від себе почуття жалості. Ні до чого хорошого, воно, як правило, не призводить. Постійні недоробки робітників не потребують поблажливості (раптом вони виправляться), а вимагають контролю й постійних струсів та штрафних санкцій.
Пунктуальність понад усе. Краще відразу звільнити з виконробом, який не приїжджає вчасно на будівництво або у потрібний момент не відповідає на дзвінки. Не пунктуальна людина, як правило, необов'язкова у роботі. А для якісного будівництва такий підхід до справи згубний.
Ніколи не довіряйте словам, все потрібно перевіряти фактами.
Постійний контроль якості
Не шкодуйте грошей на якісні вимірювальні прилади, наприклад, лазерний рівень. Плюсів у цьому придбанні декілька. По-перше, ви самостійно зможете перевірити якість кладки або оздоблювальних робіт. По-друге, робочі, спостерігаючи вашу наполегливість у перевірці якості, розумітимуть, що такий господар огріхи не пропустить і змусить переробляти. Відповідно, робітники серйозніше підходитимуть до своїх обов'язків.
Ніколи не оплачуйте роботи, пов'язані з електрикою, водопостачанням або газом, без перевірки відповідних систем.
Не звертайте уваги на постійні коментарі виконроба, деякі з них так заговорюють господаря, що дуже складно зосередитися і ретельно перевірить якість виконаних робіт.
Ведіть фото- або відеозйомку. У разі спірних питань вони можуть стати хорошими помічниками.
По можливості перевіряйте кількість, якість і вагу куплених будматеріалів. Робіть перевірки вибірково, це дозволить мінімізувати втрати від крадіжок.
Зберігайте всі чеки на покупки й розписки від продавців.
Контроль витрат
Перед тим як приступити до будь-якої роботи, складайте кошторис витрат. Будівельні матеріали для роботи краще купувати самостійно.
Оплата робіт
Завжди фіксуйте будь-які домовленості з робочими у письмовому вигляді. Обумовлюйте суми чітко, без фраз типу: «По ходу справи подивимося».
Ніяких попередніх оплат – розрахунок тільки по факту виконання робіт.
Будь-який розрахунок фіксується розпискою про отримання грошей.
Порядок на будівельній ділянці
Аби не загрузнути в купі сміття, прибирати й вивозити його потрібно систематично, не чекаючи захаращення ділянки.
Надайте робочим тимчасові зручності, тоді їм не доведеться робити для себе туалет десь за стінкою вашого майбутнього будинку.
Строго карайте пияцтво, скандали й гулянки на будівництві. Така поведінка робітників неприпустима.
По можливості контролюйте техніку безпеки на об'єкті.
Родич і друзі – робочі на вашій будівництві
Як показує практика, краще не залучати своїх знайомих і рідних до будівельного процесу. Будь-які відносини, пов’язані з грошима, рано чи пізно дають тріщину. Близьких людей дуже складно контролювати. Їм складно відмовити у проханні або висказати претензію. Але є кілька позитивних моментів у тому, що на будівництві працюють близькі вам люди: вони ніколи не крадуть, можуть дати ділову пораду, як заощадити у тому чи іншому випадку, і ніколи не вимагатимуть з вас грошей.
Як побудувати будинок: проектування
Не можна починати будівництво будь-якої споруди без відповідного проекту.
Чим якісніше і повніше він буде, тим більше шансів уникнути багатьох проблем з будівлею у майбутньому. На плані будівництва має бути зазначено все до найдрібніших деталей.
Важливо, щоб не залишилося ніяких недоробок. Необхідно заздалегідь спланувати, як і де проходитимуть різні комунікації. Слід врахувати багато особливостей будинку, включаючи розташування сходів, висоту підлоги, розташування різних додаткових і технічних приміщень.
Перш ніж заливати фундамент, слід все передбачити, аби надалі не було перешкод у проведенні опалення, каналізації та водопостачання. Якщо цього не зробити, то потім доведеться затратити додаткові час і кошти.
Ще до початку будівництва на схемах майбутньої споруди повинно бути чітко відображено розташування меблів та інших предметів інтер'єру з відповідним масштабом. Це потрібно для того, щоб при здачі будинку в експлуатацію не виявилося, що не вистачає вільного місця для якихось конкретних речей.
Для більшої надійності та впевненості у тому, що при будівництві не буде ніяких недоліків, що можуть негативно вплинути на міцність та умови проживання вдома, найкраще довірити всі розрахунки з проектування досвідченим людям і фахівцям.
Скупий платить двічі. Тому краще заплатити хорошому інженеру, ніж витратити купу грошей на усунення будь-яких проблем з будівлею через помилки в проекті.
Як побудувати будинок: архітектурні рішення
Загальне
Просте й нехитре планування дасть гарантію менших витрат на будівництво, істотно спростить роботи та знизить ризик різних похибок і недоліків.
Як варіант, на першому поверсі можна розмістити хол, кухню, їдальню та вітальню, з'єднавши всі ці приміщення наскрізним типом. Так ваше житло здаватиметься просторішим.
Також є можливість розмістити всі необхідне приміщення на першому поверсі, не витрачаючи часу, коштів і зусиль на спорудження другого поверху. В даному випадку можна обійтися мансардою. Затрати на неї будуть значно меншими, не кажучи про час і сили.
Площа будинку
Оптимальний розмір в середньому 200 квадратних метрів.
При розрахунку площі насамперед слід врахувати кількість людей, які будуть постійно проживати в цьому будинку. Якщо їх багато, то і розмір житла повинен бути відповідний. Якщо ж буде багато зайвого місця, то доведеться витрачати додатковий час і зусилля на прибирання приміщень та інший догляд.
Орієнтація по сторонах світу
Слід врахувати, що ті приміщення, в яких ви найбільше проводите час, наприклад, спальня або кухня, не варто розміщувати на сонячній стороні. У них буде дуже не комфортно знаходиться, якщо вони розташовуватимуться на півдні або південному заході. Тому такі кімнати потрібно розташовувати, орієнтуючись на північ та схід.
Вікна краще розташовувати на східній та західній сторонах будинку. Це запобіжить надмірному перегріванню будинку в літню спеку, особливо у місцевості з жарким кліматом.
Висота стель
Не слід робити стелі занадто низькими. Їх висота не повинна бути менше ніж 3 метри. Краще робити їх із запасом. У підвальних приміщеннях допустима трохи менша висота .
Передпокої
Перед усіма вхідними дверима в дім, парадним або чорним, найкраще розмістити передпокої, де відразу можна перевзутися й повісити одяг.
Найкраще зробити передпокій більш просторим і заздалегідь подбати про його обігрів. Добре, якщо там буде достатньо місце, щоб поставити санки, коляску або велосипед.
Головний вхід можна відразу вбудувати в загальну опорну конструкцію будівлі на одному фундаменті. Це забезпечить його обігрів, і не буде необхідності постійно зчищати сніг узимку.
Найкраще, коли будинок має кілька входів. Для доступу в різні технічні приміщення і для різних робіт потрібен додатковий, чорний хід. Якщо є гараж, то можна зробити вхід через нього.
Кухню або вітальню можна безпосередньо з'єднати з терасою і виходом на вулицю.
Цокольний поверх
Цоколем називають нижню частину опрної стіни конструкції будівлі, з'єднану з її основою. Тому кімнати, розташовані на цьому рівні, можуть істотно заходити вглиб землі.
Для обладнання цокольних приміщень найкраще використовувати бетонні блоки або плити для фундаменту всього будинку. Потім в них легко вмонтувати підвал і все утеплити. Для окремого підземного поверху буде потрібно більше часу й коштів, і може вийти так, що це приміщення буде зайвим.
У таких місцях краще не обладнувати кімнати, де ви плануєте відпочивати й проводити багато часу. Специфіка такого місця не дає комфортно перебувати у ньому більше двох годин. Позначається відсутність денного освітлення й великої кількості свіжого повітря, що дуже відбивається на загальному самопочутті людей. Тут найкраще розміщувати різні технічні приміщення, наприклад котельню або пральню.
Використовуючи плити для фундаменту, надалі можна обладнати льох і спеціальний приямок з насосом, аби викачувати воду, що скупчилася.
Сходи
Аби згодом не було проблем із переміщенням між поверхами, важливо обладнати широкі, до шести квадратних метрів, сходи.
Краще пристосувати більше місця для сходової конструкції. В іншому випадку може виникнути маса незручностей при переміщенні між поверхами. «Кишеню», що утворилася під нею, можна переобладнати в підсобку або просто розмістити там якісь предмети інтер'єру або декору. Деякі господарі, щоб заповнити вільний простір під сходами, роблять там бібліотеку або втілюють інші дизайнерські ідеї. Виглядає це дуже красиво і до місця.
Матеріал для сходів можна використовувати найрізноманітніший. Підійде як дерево, так і метал. Іноді використовують варіант змішування кількох видів матеріалу.
Дизайн самої сходової конструкції може бути різний. Кожен вибирає його за власним смаком, особливостями стилю та інтер'єром будинку в цілому.
Кухня
Оптимальний розмір для гарної, просторої кухні – близько 25 квадратів.
Не завадить маленька, вбудована комора на 3–4 квадратних метиа, з великою кількістю різних полиць. Розмістивши там усі невеликі предмети, ви зможете не турбуватися про місце для них у кухонних меблях. Тому зможете легко втілити у життя свій дизайнерський варіант кухонного інтер'єру. У цій підсобці можна зберігати різні продукти, побутову хімію, комплект для прибирання, різні побутові прилади і т. ін. Все це буде під рукою, і при цьому приміщення кухні не буде занадто заставленим, а стане просторішим.
Санвузли
Для більшої зручності слід розміщувати ці приміщення на кожному поверсі.
Душову кабіну можна поставити прямо в спальній кімнаті.
На першому поверсі вашого будинку найкраще розмістити велику і простору ванну кімнату з усім комплектом сантехніки.
Гардеробна
Теж важлива частина в будь-якому будинку. Краще подбати про місце для неї заздалегідь.
Розміщувати таку кімнату краще завжди на першому поверсі й робити її просторою, аби потім вистачило місця для всіх речей.
Найкраще місце для неї – біля парадного входу, щоб увесь ваш одяг був під рукою. Рекомендується робити саме спеціальне приміщення, а не просто поставити комплект шафок і тумбочок.
Житлова кімната першого поверху
Тут можна розмістити одну спальню невеликих розмірів. Також слід облаштувати робочий кабінет і якусь житлову кімнату, крім кухні, залу та іншого. Вона дуже стане у нагоді.
Підсобні приміщення
Для зберігання предметів і техніки для прибирання будинку найкраще заздалегідь спроектувати спеціальні невеликі приміщення. Вони повинні розташовуватися там, де вам буде найзручніше. Краще робити не менше трьох таких комор.
Для пральні та висушування одягу не завадить спорудити спеціальне приміщення.
Для більшої зручності у будинку облаштовують так звану білизняну шахту, куди з будь-якого приміщення можна скинути брудний одяг. Так він одразу потрапить за призначенням. Головне, щоб внутрішня поверхня цієї шахти була абсолютно гладенькою. Для цього як матеріал підійде метал або пластик.
Ще непогано поруч з чорним входом розмістити додатковий умивальник, щоб під час різних робіт, якщо знадобитися вода, не ходити в чисті кімнати й нічого не забруднити.
Особливу увагу варто приділити будівництву гаража. Найкраще зводити це спорудження з цегли. Це найбільш слушний вид будматеріалу для такого приміщення. Одразу варто подбати про вентиляційну систему та проведення інших комунікацій у цьому приміщенні, особливо електрики. Важливо грамотно розташувати гараж на своїй ділянці. Добре, якщо він буде мати двоє воріт: одні – на загальну вулицю, а інші – у внутрішній двір.
Як побудувати будинок: дизайнерські ідеї
Перш ніж замовити той чи інший дизайн вашого будинку, найкраще спочатку подивитися на нього в реальності, а не на картинці. Існує великий ризик, що результат робіт буде істотно відрізнятися від теорії.
Звертатися краще до знайомих дизайнерів, якщо такі є. В іншому випадку ви ризикуєте викинути гроші на вітер. Нічого істотного і конкретного це вам не дасть. Все можна спланувати самотужки.
Встановлюючи підвісні стелі, не потрібно вбудовувати у конструкцію занадто багато лампочок.
Плитку для ванної кімнати краще підібрати світлих, теплих тонів. Це додасть позитивних емоцій при водних процедурах.
У кожній житловій кімнаті важливо встановити вбудовані шафи для одягу.
Якщо зробити декоративні гіпсокартонові ніші в стінах, потім доведеться часто промивати їх через скупчення сміття і пилу.
Взагалі, сьогодні ринок просто переповнений всілякими будівельними та оздоблювальними матеріалами, безліччю елементів декору та різними дизайнерськими послугами. Тому кожен домовласник має достатньо можливостей створити свій, унікальний дизайнерський проект. При подібних роботах важливо враховувати специфіку та особливості кожного приміщення.
Як побудувати будинок: фундамент
Ще раз нагадуємо, перш ніж закласти фундамент, обов'язково слід подбати про місця розташування різних комунікацій. В іншому випадку доведеться довго і наполегливо довбати бетон.
По-перше, одразу потрібно прокласти гільзи для подачі води у будинок і зливу каналізації. Вони повинні бути надійно захищені. Аби не закупорити їх бетоном, важливо обмотати відрізки труб міцними целофановими пакетами, які необхідно заповнити ганчірками. Все повинно бути якомога краще закріплено, щоб при заливанні розчину не було зсуву. Місця виходів потрібно добре помітити, включаючи рівень залягання.
Не слід заливати розчин для фундаменту на занадто велику глибину. Це буде зайвою витратою коштів і матеріалів. Однак, якщо траншея викопана на недостатню глибину, існує великий ризик виникнення проблеми зі стійкістю будівлі. Тому найкраще розрахувати глибину залягання основи, виходячи з особливостей ґрунту, а також розміри майбутньої споруди, розрахувавши все, щоб фундамент витримував вагу будинку тривалий час.
Перед процесом заливання важливо упевнитися, що бетонний розчин зроблено з якісних, придатних компонентів, включаючи чистий, не дуже дрібний пісок і воду без домішок. Від цих факторів також безпосередньо залежить якість фундаменту і стійкості всієї споруди в цілому.
І ще не рекомендується заливати розчин з великої висоти. Краще заздалегідь все підготувати для того, щоб це можна було зробити на якомога нижчому рівні. Також після закінчення процесу залиту поверхню слід добре вирівняти.
Як побудувати будинок: стіни
У цій справі важливо використовувати якісну облицювальну цеглу.
Краще купити цей будматеріал безпосередньо перед роботою, інакше за час простою він може зіпсуватися.
Оскільки вартість штукатурки чимала, краще особисто контролювати процес зведення стін.
Не можна зволікати, якщо будинок почали будувати із зимового лісу. Всі роботи з нього повинні бути закінчені до настання весни. Важливо передбачити цей момент. Аналогічно – при різних варіантах роботи з іншого деревиною.
Як побудувати будинок: перекриття
Коли ви домовляєтеся про покупку бетону з постачальником, повідомте йому, що збираєтеся проводити експертизу матеріалу на показник якості. Це змусить постачальника замислитися, якщо у нього в планах підсунути вам неякісний матеріал.
При заливанні фундаменту слід добре вирівняти поверхню.
Якщо робити фундамент будинку з дерев'яних перекриттів, є ризик загальної нестійкості конструкції. Аби уникнути зайвих проблем і незручностей, можна використовувати блоковий або монолітний тип фундаменту.
У процесі робіт одразу передбачте вивід для електропроводів і кабелів у підвальні приміщення та горище, аби потім не робити зайву, пильну роботу.
Як побудувати будинок: Покрівля
Хитромудрий дах краще не робити.Такий варіант, може, виглядатиме і привабливіше, але буде дорожчий і менш надійний. Дах повинен бути практичним. Його функція, крім покрівлі, – укрити від опадів приміщення будинку, що виступають, зокрема, балкони й тераси, а також гараж.
Якщо у ваших планах використовувати сонячні батареї для отримання енергії, краще встановити покрівлю більш великих розмірів, з меншою гостротою кута у південній частині.
При монтажних роботах покрівлі краще довірити цю справу профільним фахівцям, а не будівельникам і різноробочим.
Всю конструкцію даху потрібно робити одразу, включаючи віконні прорізи для мансарди.
Після закінчення робіт на даху краще одразу ж встановити злив для дощової води.
Не можна економити на утепленні покрівлі. Важливо, щоб вона була з матеріалів з низьким рівнем теплопровідності. Так можна зберегти житло від надмірного перегріву в літню спеку і при спекотному кліматі.
Рекомендується завершити абсолютно всі монтажні роботи на даху, включаючи підшивку, до настання холодів.
Підшивати найкраще профнастилом, а не звичайними матеріалами.
Звіси покрівлі не повинні бути менше ніж 400 мм.
Не робіть занадто великий виліт. Одного метра вистачить. Це дасть додатковий захист від спеки і підсилить денне освітлення у приміщеннях.
Подбайте про снігорізи на даху, навіть якщо він дуже похилий, з великим кутом нахилу.
Важливо врахувати, що не варто розміщувати пристрої в тих місцях, де з даху сходить найбільше снігу. Існує ймовірність пошкодження конструкцій. Також не слід розміщувати в цих місцях будь-які комунікації, наприклад антени або супутникову тарілку.
Тим, у кого двоповерхові будинки з мансардами, слід заздалегідь подбати про доступ до труби та інших конструкцій на даху для подальшого обслуговування. Для цього можна обладнати спеціальну ляду.
У такого покрівельного матеріалу, як полімерно-піщана черепиця, малий термін експлуатації. Тому не варто її використовувати.
Як побудувати будинок: фасади
При фарбуванні будинку краще використовувати фарбу світлих тонів. Вона запобігає перегріву будівлі та не вигоряє.
При фасадних роботах, якщо надалі ви плануєте розташовувати на ньому різні елементи декору, необхідно заздалегідь передбачити для них кріплення.
Не можна робити вимощення коротшим у вертикалі звісів покрівлі.
Як побудувати будинок: балкони
Балкон у квартирі або приватному домоволодінні – це місце усамітнення й романтичного настрою. Балкон може підкреслити індивідуальність приміщення або навіть збільшити внутрішній простір кімнати. Варіантів, як можна експериментувати з балконами, маса. Але головне, завжди пам'ятати, що це – обличчя вашого житла, і воно вимагає уваги й особливої турботи.
1. Перед тим як приймати рішення про те, який балкон вибрати: засклений (закритий) або відкритий, варто уявити, скільки проблем можна отримати при виборі відкритого варіанта. Відкриті балкони дуже часто течуть, швидше піддаються руйнуванню і вкрай вимогливі до ремонту й реставрування. Це не означає, що потрібно навіки розпрощатися з думкою про відкритий балкон, але можете зробити його комбінованим або сучасним, з розсувними панелями, вікнами й т. ін. Це не тільки полегшить ваш побут надалі, але й збереже тепло. Адже з відкритих балконів завжди дме, навіть якщо в кімнаті стоять непогані двері.
2. Якщо ви самостійно плануєте будування балкону в приватному будинку, постарайтеся врахувати, куди буде виходити така споруда. Якщо на красивий дальній пейзаж мальовничої унікальної природи, це одне! Інша справа, якщо зараз вам відкривається розкішний вид на незайману людиною природу, а завтра на цьому місці сусід викупить ділянку і побудує свій особняк. У такому випадку ваш балкон може виходити як раз на його широку і могутню стіну. Перспектива, погодьтеся, так собі. Тому вкрай важливо врахувати всі ці дрібниці на початковому етапі.
3. При виборі балкона необхідно враховувати момент гідроізоляції та обов'язково те, що будь-який балкон повинен мати пристойний температурний розрив з будинком. Тобто, або якусь його частину треба утеплити, або сам балкон повинен знаходитися далеко від спальних кімнат, щоб в разі можливого витоку тепла це не було настільки критичним для житлових приміщень вашого будинку.
- Набагато економніше буде балкон робити продовженням приміщення, яке знаходиться внизу. Врахуйте при своїх розрахунках, що на 90% дорожчим буде винесений балкон, який стане самостійним, немов він «виріс» ззовні. Чи потрібна така марнотратність при зведенні власного будинку, коли кожна копійка на рахунку? Подумайте!5. Якщо у вас залишилися зайві кошти на декорування будинку, чи завжди їх потрібно неодмінно використовувати для балкона? Така споруда, безсумнівно, вигідна для тих, у кого немає своєї ділянки або він є, але невеликий. А видовище воістину унікальне з висоти пташиного польоту. Тоді балкон неодмінно вартий великих грошей. Але якщо у вас велика ділянка землі, може краще зробити альтанку з лавками, гойдалками, гамаком та іншою садовою атрибутикою, зайнятися озелененням, встановити мангал і запросити друзів? Це обійдеться дешевше та користі принесе набагато більше.Як побудувати будинок: сходи
Сходи – це вкрай підступна штука. Вони можуть як вигідно підкреслити інтер'єр і спростити вхід на другий поверх, так і «з’їсти» половину кімнатного простору і стати «похмурим чудовиськом» посеред затишної вітальні. Тому не варто нехтувати порадами фахівців, якщо їх зведення для вас життєво необхідно.1. Не варто приймати проект будинку в архітектора, поки не уточнено проект сходів – наскільки вони комфортні у використанні, зручні за місцем розташування (з урахуванням перенесення меблів!), і головне, чи безпечні в експлуатації. Ось елементарна формула, по якій сходи повинні бути, як по стандарту, а значить, і проблем по перерахованих вище аспектах, що стосуються її експлуатації, у вас не виникне:- сходи повинні бути двомаршові, з кутом від 30 до 40 градусів, висота сходинки – 15 см, ширина – 30 см.2. Аби все, що відбувається внизу, не турбувало людей у спальних кімнатах нагорі (такі подразники, як звуки, аромати і т. ін.), варто поставити двері хоча б на одному кінці сходів. Це збереже тепло нагорі й не дозволить порушити ваш відпочинок.
3. Що не кажи, а найзручніші сходи – це широкі. І не забудьте, що на сходах обов'язково повинно бути освітлення. Набагато простіше буде, якщо воно буде встановлено не з вимикачами, а за допомогою датчиків руху. Варто вам підійти до сходів, і світло увімкнеться, піти – згасне.
4. Стосовно звукоізоляції, найоптимальнішим варіантом вважаються сходи на металокаркасі з дубовою обшивкою. Вони повністю безшумні та довговічні.
Покриття підлоги
Плитка для підлоги - Плитка – універсальне підлогове покриття. Вона легко забирається і «не старіє». Її довгий термін експлуатації не дозволити вам пошкодувати жодного разу про такий вибір підлогового покриття. Але варто пам'ятати, що в силу своєї універсальності та практичності плитка – найхолодніше підлогове покриття! Тому, без сумніву, вона повинна використовуватися лише в поєднанні: тепла підлога / плитка. Тільки в цьому випадку по ній можна бігати босоніж і радіти життю.2. Якщо говорити про колірні переваги, то тут, як то кажуть, на смак і колір... Але врахуйте, що обираючи світлі кольори, ви ризикуєте загрузнути у вічному генеральному прибиранні. Тому було б простіше віддати перевагу більш насиченим темним або ж сірим відтінкам.3. Світлі шви стають брудними набагато швидше темних і, якщо з колірними відтінками плитки можна «гратися», скільки завгодно і простіше її прибирати, то шви світлого тону між плитками чистити складно, і вони першими поглинають величезну кількість пилу, створюючи ефект недоглянутості. Тут, напевно, не варто кидатися з крайності у крайність, але краще все ж вибрати не світлі тони й не темні, а сірі або щось подібне. Воно ідеально підійде до будь-якого кольору самої плитки і не викличе зорового дискомфорту при найменшому забрудненні.4. Останнім часом все більше господарів при ремонті свого домоволодіння віддають перевагу італійській плитці з шорстким покриттям. Без сумнівів, за новими тенденціями в моді стежити варто, ось тільки варто так само не раз подумати, куди ви збираєтеся «ліпити» даний твір мистецтва. Якщо на стіну – це один варіант, ну а якщо все ж мова йде про підлогове покриття, тільки уявіть, як складно з шорсткої поверхні вичищати пил і бруд, що миттєво сідають на неї.5. Якщо плитка гладка і не однотонна, а наприклад, в оригінальних кольорах чи малюнках, її зручно і швидко чистити, та й бруд на ній зовсім непомітний. Ілюзія кольорової гри багато чого може згладити й пробачити недбайливим господаркам.6. Якщо ж говорити не про красу, а про безпеку, особливо, якщо у будинку є діти, варто вибирати не глянцеву плитку (бо вона слизька) і не шорстку (бо за нею вкрай складно доглядати), а просту матову. Її відшліфований вигляд запобіжить постійному ковзанню, а відсутність шорстких виступів і заглиблень (як у «італійців») дозволить зручно й легко доглядати за таким покриттям підлоги.
Про паркет
1. Якщо ви поклали паркет і маєте намір продовжити оздоблювальні роботи в будинку (наприклад, наклеювання шпалер), то найкраще врятує паркет звичайний картон. Встеливши їм підлогу заздалегідь, ви зможете уникнути багатьох проблем, пов'язаних з псуванням підлогового покриття. Але найголовніше, не вкривайте підлогу клейонкою або плівкою. Паркет досить примхливий і поводиться досить передбачувано в парникових умовах, які створюються під плівкою – він просто розбухає. Врахуйте це при оздоблювальних роботах.
2. Паркет не переносить вологи, незалежно від того, покриття ламіноване (штучне) або дубове (натуральне). І те й інше потребує тільки сухого прибирання, вологе призведе до набухання й деформації, як би часом не виникло бажання пройтися вологою ганчіркою і помити підлогу.
Оздоблювання стелі
Обробку стель найкраще планувати на найпершому етапі оздоблювальних робіт. Навіщо жертвувати своїм ідеальним ремонтом у квартирі або приватному домоволодінні? Нескладно уявити, що може бути, якщо нове покриття лежить на підлозі, поклеєні шпалери, розставлено меблі та починається ремонт стелі!Все падає зверху на відремонтовану поверхню і, крім невдоволення, це призводить до ще більших непередбачених витрат. Декілька нехитрих порад дозволять заздалегідь спланувати обробку стель і зробити це правильно та вигідно.
1. Гіпсокартон дозволить неабияк заощадити й спростити обробку стель. Він виглядає вигідніше, ніж штукатурка, монтується простіше й коштує дешевше.
2. Набагато дорожчою за вартістю може вийти натяжна стеля, але за якістю і терміном служби вона вважається однією з найвигідніших. Тим більше, що попри свій сучасний і нестандартний вид, монтується така стеля навіть без залучення фахівців. Слідування інструкції, трохи терпіння – це все дозволить заощадити на етапі застосування такого виду оздоблення. Самостійна робота не несе фінансових витрат, але при правильному підході результат може перевершити всі очікування.
3. При виборі оздоблення стелі варто враховувати розмір кімнати, в якій це планується робити. Якщо вона невелика – натяжна стеля зможе вигідно підкреслити її простір і зробити інтер'єр більш дорогим. Якщо ж кімната від 17 кв. м і більше, від натяжних стель краще відмовитися, тому що вони можуть при відкритих вікнах і будь-яких інших протягах «грати», і ці «хвилі» від вітру псуватимуть весь вигляд стелі, враховуючи, особливо коли у натяжного полотна глянцева поверхня.
Оздоблення стін
Оздоблення стін повинна відбуватися тільки в суху пору року і строго у провітрюваному приміщенні, щоб уникнути конденсату, плісняви та грибка.
1. Не рекомендується взимку приступати до обробки стін, якщо вона має на увазі «вологі роботи», такі як штукатурення, наклеювання шпалер, фарбування та інше. Річ у тому, що грибок, який може бути непомітний візуально, при такому підході до обробки проявить себе ще більше, і все це переросте в цвіль, яка може бути небезпечною для життя людей у такому приміщенні.
2. Якщо ви клеїте шпалери у дитячій кімнаті – не прості, а фігурні, врахуйте, що у них є цілий ряд мінусів:
Перший. Вони вкрай привабливі для діток, і їм хочеться відковирнути або відірвати шматочок набагато більше, ніж при звичайних шпалерах. Тому термін експлуатації такого оздоблення недовговічний.
Другий. Для дитячої кімнати найоптимальнішим варіантом буде обробка стін звичайними недорогими паперовими шпалерами. Вони «дихають» і не збирають зайвий пил. Склад таких шпалер не токсичний і не викликає алергії.
3. Фарбовані стіни не завжди відрізняються практичністю. Іноді через тривалий термін служби на них залишають відбитки пальців у вимикачів.
4. Якщо планувати вбудовані меблі, врахуйте, що у першу чергу в обов'язковому порядку повинно виконуватися вирівнювання стін.
Вікна
Вікна у приміщенні – це не тільки індивідуальність і оригінальний підхід до оформлення будівлі, а й тепло вашої оселі. Варто зазначити, що більша частина тепла йде якраз через вікна, якщо вони неякісно монтовані або зроблені з неякісних матеріалів. Тому не варто економити на даному етапі будівництва, розуміючи, що це може мати негативні наслідки.1. Краса вікон не завжди бюджетна! Наприклад, вікна у вигляді арок вимагають ще й внутрішньої обробки, а тому що вони самі по собі дорожче, все це призводить до подвійної вартості вікон.
2. Ставні – це не пережиток минулого часу, а збереження тепла взимку і прохолоди влітку. До того ж, завдяки новим сучасним підходам до будівництва віконниці можуть вигідно підкреслити фасад вашого будинку.
3. Низенькі підвіконня – подарунок для ваших малюків! Але великий головний біль для дорослих. Якщо є вибір, краще обирати високі.
4. Норма скління – від десяти до п'ятнадцяти відсотків від площі стін будинку, це дозволяє забезпечити енергоощадження.
5. Енергоощадні вікна дозволяють економити на опаленні. Але врахуйте – якщо площа будинку невелика, влітку перебувати близько такого вікна дуже неприємно і жарко. Відчуття – що ви перебуваєте у вічній «парній». Такий ефект не відчувається взимку, але варто зайвий раз подумати, чи потрібні такі вікна у місцевості, де більшу частину часу менш суворі погодні умови.
6. Якісний двокамерний пакет – прекрасна альтернатива енергоощадним вікнам у будь-якому кліматі. Він не створює парникового ефекту, дозволяє легко провітрювати приміщення та ідеально зберігає тепло в зиму. Головне, це установка за всіма правилами та технологією.
7. Віконні укоси завжди вимагають особливої уваги. Якщо місця під укосами не обробити монтажною піною та залишити вентиляцію, буде постійний протяг, і установка подвійного склопакета стане безглуздою, адже все тепло виходитиме через неякісно встановлений укіс.
8. Ламінування пластикових вікон має візуальні дефекти. Дрібні подряпини та потертості будуть проступати й псувати вигляд нових вікон.
9. Не забудьте про вікна в сантехнічному приміщенні. Ванна і туалет вимагають вентиляції, вона допомагає підтримувати відчуття свіжості.
10. Якщо у будинку є діти, то найкраще підійдуть вікна з мікровентиляцією, і краще за все, якщо вони матимуть безпечну клямку. Закрити їх простіше, і за маленьких мешканців занепокоєння не виникне, навіть якщо ці вікна на п'ятому поверсі.
11. Обладнайте свої вікна клімат-контролем, це дозволить зберегти комфортну температуру в приміщенні взимку і влітку, а у теплу пору року обійтися без москітної сітки.
12. Після штукатурення укосів на вікнах не варто забувати про зняття з підвіконь плівки. Якщо цей момент буде упущено, згодом він ускладнить процес зняття і створить непрезентабельний вигляд нових вікон.
13. Гранітне підвіконня – сучасний і оригінальний підхід до дизайну. Воно набагато довговічніше, ніж пластикове, а якщо замовити його у фірми, що виготовляє пам'ятники, то за ціною таке підвіконня буде ідентичне пластиковому. Це економія та оригінальність, практичність і довговічність. Але тут варто врахувати, що окремим етапом установки такого підвіконня має бути його утеплення, аби взимку воно не перетворилося на ваш другий холодильник.
14. Як альтернатива – можна встановити підвіконня зі штучного каменю. За практичністю воно краще пластика, за якістю не поступиться натуральному каменю, за теплоізоляцією, безсумнівно, у виграші.
15. Після того як встановили вікна, варто заклеїти їх зовні та зсередини поліетиленом, у такому випадку роботи по установці підвіконня не зіпсують зовнішній вигляд самих вікон.
Двері
Через двері йдуть не тільки гості, але й тепло вашого будинку. Як цього уникнути, розберемося разом.
1. Великі отвори можуть вигідно виглядати замість дверей і арок, а також заощадять бюджет.
2. Двері без порогів дозволять вашим малюкам легше освоювати нову територію і пізнавати новий простір. А також з ними простіше прибирати, і не накопичуватиметься зайвий пил.
3. Великі металеві двері не завжди практичні, та ще й створюють багато шуму.
4. Металеві двері – завжди найхолодніша частина вашого будинку. Тому утеплення їх потребує ґрунтовного підходу.
5. Якщо залізні двері в середині мають скло, врахуйте, що ця краса вимагає більш частих прибирань, швидше стає брудною і часто залишає розводи. Найчастіше між склопакетом у дверях і залізною рамкою накопичується конденсат і утворюється калюжа. Тому все це призводить до розчарувань.
6. Особливу увагу варто звернути на ручки дверей. Якщо вони гострі, то часто чіпляють і псують одяг. Експлуатація дверей стає не такою вже й безпечної, особливо якщо йдеться про дітей.
Печі та каміни
1. Камін може стати не тільки розкішним елементом інтер'єру, який вигідно підкреслить античність житлового приміщення й додасть йому нотку романтизму та високого достатку, а й може прекрасно замінити електрообігрівач. Накидавши дрова, його нескладно розтопити, можна там підсмажити сосиски, влаштувати романтичний вечір і, загорнувшись пледом, дивитися, як горить вогонь.2.Установка каміну вимагає планування. Треба продумати заздалегідь розташування труби й димоходу, щоб вони не псували зовнішній вигляд каміну, а органічно вписувалися в інтер'єр.
3. Врахуйте, що будувати димохід на зовнішній стіні – помилка.
4. Засклити камін – це практично. Якщо потрібно погрітися біля відкритого вогню, відкрийте заслін, немає такої потреби – закрийте.
5. Розведення труб повітряного опалення та камінний вентилятор – обов'язкова умова, яка повністю виправдає установку каміна і дозволить заощадити на опаленні та зробити життя комфортнішим. Адже його використання дозволяє рівномірно опалювати всі приміщення і регулювати температуру в тій чи іншій кімнаті, незалежно від того, яка температура на вулиці.
Електрика, освітлення
Найскладніший етап будівельних робіт завжди стосується електрики. Мало хто розуміє, що займатися прокладанням електропроводки повинен кваліфікований фахівець. Адже будь-який промах у таких справах загрожує негативними наслідками. Але якщо майбутній будівельник вже мав досвід з монтажем електроприладів, проводки та іншого, то він точно знає, що робить. А значить, всі поради, які наведені нижче, стануть підмогою у роботі.
Планування
1. Виконуючи прокладання зовнішніх мереж, не забудьте сфотографувати траншеї. Це забезпечить безпеку подальшого свердління стін і майбутнього монтажу електроприладів.
2. Якщо плануєте у своєму сімейному гніздечку робити підлогу з підігрівом, краще зняти на відео всі комунікації та електропроводку перед її заливкою.
3. Проводи для кращої та більш безпечної експлуатації повинні бути мідними. Обов'язково залиште запаси по їх діаметру.
4. Сплануйте централізовану установку лічильників і рубильників. Це допоможе надалі уникнути проблем з екстреним знеструмленням.
5. Обов'язково варто зробити план прокладки зовнішніх інженерних мереж і діяти строго за своїми розрахунками. Ще краще сфотографувати кожну траншею, аби знати, куди на своїй ділянці можна посадити дерево, а куди – не варто. Погодьтеся, не завжди приємно відчувати себе сапером у власному дворі, та встромляти лопату в кабель під напругою дуже небезпечно.
6. На домофон і хвіртку варто вивести дроти заздалегідь, з урахуванням виведення живлення.
7. Якщо ви плануєте ставити датчик руху, не забудьте при розведенні електрики обов'язково заздалегідь передбачити виведення її для таких цілей на фасад будинку.
8. З турботою і любов'ю до своєї другої половини або своєї особистої зручності передбачте тросик для миття люстри. Якщо його можливо буде переміщати, не піднімаючись на високі сходи – прибирання не доставить зайвого клопоту. А затишок і чистота без особливих зусиль – запорука комфорту й сімейного добробуту.
Організація робіт
1. Перше місце в організації робіт з прокладання електрики варто надати тому, щоб вивести дроти з дому на фасад, забезпечивши таким чином територіальне освітлення.
2. Складіть план точної кількості розеток і закладіть дроти, враховуючи все, що збираєтеся ставити в своїй оселі: домофон, ТВ, сигналізацію, кухонну витяжку і т. ін. Краще зробити їх з запасом, навіть якщо щось не передбачили одразу.
3. При плануванні прокладання проводки в двоповерховій будівлі варто уважно поставитися до організаційного моменту, більш ретельно продумати план і в ідеалі ще при зведенні стін між першим і другим поверхом врахувати прокладку майбутніх каналів електрики. І не забути про отвори під стелею між приміщеннями. Це спростить сам процес монтажу в багатоповерховому будинку ще на самих ранніх етапах і гарантуватиме вам повну безпеку та якість експлуатації.
Розетки
Розетки в будинку – це шлях, прокладений до зручностей і комфортного проживання. Але тут завжди важливо пам'ятати дві речі: перша – правила безпеки при установці, друга – правила безпеки при експлуатації! Решта – справа наживна!
1. Після того як ви визначилися з точним розташуванням розеток, не полінуйтеся прикинути точне місце розташування меблів. Чи буде воно відповідати розміщенню ваших розеток, або ж шафа цілком і повністю закриє одну, а диван – другу, після чого доведеться гордо долати труднощі, створені на першому ж етапі оздоблювальних робіт.
2. При плануванні розташування розеток врахуйте, що вони повинні бути розташовані набагато вище, ніж електроприлади, аби не довелося останні нескінченно рухати. Добре, якщо йдеться про легку праску, а якщо про пральну машину або мікрохвильовку?
3. Подбайте про те, щоб у дворі теж була можливість поставити вологозахищені розетки. Шкоди їм від опадів не буде, а от користі для вас – безліч.
4. Звичайно ж краще, якщо розетки будуть подвійними, а то й потрійними. Навіщо комусь зайві насадження трійників і подовжувачів?
5. Враховуйте кількість розеток таким чином, аби можна було залишити запас на непередбачені потреби.
6. Не варто встановлювати розетки в підлогу. Така імпровізація ні яким чином не відповідає правилам безпеки експлуатації електроприладів. Розетки в підлозі стануть ускладнювати її миття і прибирання території взагалі. Вони небезпечні для маленьких дітей і домашніх тварин, а також вважаються вічними накопичувачами пилу.
7. Розетки у ванній кімнаті – не розкіш, а необхідність. Ідеально, якщо вони будуть вмонтовані в дзеркало. Таким чином, і для фена, і для електробритви знайдеться відмінне місце. Не полінуйтеся і встановіть кілька розеток на різних відстанях: для пральної машинки (розетка номер один), бритви, фену, (розетка номер два, краще як згадувалося вище, якщо на додачу з дзеркалом), ще одна розетка – для сушарки та, звичайно ж, для стільникового телефону. Хіба не приємно поговорити, сидячи у ванні, з коханою людиною, приятелем чи подругою?
8. При правильному плануванні розташування розеток не варто відмовляти в такій розкоші й вітальні. Ця кімната на перший погляд зовсім не потребує електроприладів, але іноді, коли приходить час посушити взуття або включити нічник, щоб пізно вночі не будити інших, багато людей згадують, що було б непогано мати хоча б одну розетку у вітальні.
9. Обов'язково врахуйте, якщо ви вирішили встановити розетки на вулиці, що в будинку для них повинен бути вимикач. При відключенні розеток у дворі напередодні тривалої поїздки ви гарантуєте безпеку свого житла. Адже не тільки пожежа може загрожувати будівлі через непередбачене замикання, а й людський фактор, який може з'явитися у вигляді злочинних дій з боку непроханих гостей. А злодій буде використовувати будь-яку можливість, якщо буде цілком впевнений, що вдома нікого немає. Наприклад, в ці ж розетки під'єднати болгарку і спиляти двері в апартаменти.
10. Якщо вже говорити про розетки на вулиці, то не варто забувати про новорічні свята. Якою гарною може бути різдвяна ілюмінація з яскравих новорічних гірлянд, якщо продумати й встановити розетку на ґанку вашого будинку.
Вимикачі
Якщо продумати всі нюанси, пов'язані з вимикачами, то можна значно спростити своє життя в улюбленому будинку. Якщо з іронією поставитися до того, що вимикач і розетка – це родичі або нерозлучні сусіди, то варто цілком серйозно продумати їх розташування у будинку.
1. Варто відзначити той факт, що розташування вимикачів повинне бути максимально зручним для всіх членів сім'ї, включаючи найменших. Тому треба подбати, щоб деякі з них були на висоті 80 см. Євро-вимикач, який не злякає дитину і зручний у використанні, стане непоганим варіантом.
2. Аби не обтяжувати себе постійною міграцією із залу на кухню, від ліжка до виходу в коридор тільки для того, щоб вимкнути світло перед сном, встановіть дублікати прохідних вимикачів над ліжком і біля входу. І так – майже в кожній кімнаті, наприклад, у вітальні та кухні, аби не повертатися туди, якщо забули вимкнути світло.
3. У сучасному світі варто використовувати всі блага, передбачені для гомосапієнса, чому ж тоді не встановити вимикачі АВВ з підсвічуванням? Вони трохи дорожчі за звичайні, але набагато зручніші для використання в темряві.
4. Дистанційне виключення розеток – ось що потрібно для повного щастя кожному власнику великого сімейного гнізда. На цій ниві лідерами з продажу є радіорозетки. Вони дозволяють вимикати дистанційно не тільки розетки у будинку, але й у дворі. Тому в лютий мороз можна не поспішати серед ночі на подвір'я, аби вимкнути обридлу святкову ілюмінацію.
Світильники
Багато світла не буває! Буває великий рахунок за його споживання, тому до теми «світильники» потрібно підійти вкрай серйозно й зосереджено. Не варто забувати про всі сучасні блага нашої просунутої в інтер'єрі цивілізації, але краще, якщо все це не виходить за рамки сімейного бюджету.
1. Освітлення в кухні, особливо в зоні готування, має бути направлено на робоче місце, інакше освітлювальні прилади будуть використані не функціонально.
2. Врахуйте, що стельові світильники, які «утоплюються» у поверхню стелі й освітлюють лампою розжарювання, дуже непрактичні. Аби поміняти лампочку, доводиться виймати патрон, який часто зажимає її, а разом з ним і всі «нутрощі» освітлювальних приладів.
3. Світильники зі штировими цоколями не стануть рівнозначною заміною звичайним патронам. В експлуатації вони непрактичні й не відрізняються довгим терміном служби.
4. Якщо вам захотілося екзотики, наприклад зоряного неба над головою, це можна відтворити за допомогою сорока лампочок, органічно вбудованих в стелю. Тільки врахуйте, що ваші смакові переваги можуть швидко змінитися, а лампочки швидко перегорають.
5. Продумайте заміну звичайних лампочок світлодіодними – це примножить термін експлуатації та дозволить пристойно економити! Вони не так швидко перегорають і споживають мало електроенергії. Переплативши один раз, ви забезпечуєте собі пристойну економію коштів надалі.
Різне
А) Аби подбати про свою безпеку, встановіть індивідуальні димові сповіщувачі. При будь-яких неполадках з проводкою це кращий вісник.
Б) Автомати необхідно ставити на кожен електроприлад і побутову техніку, щоб уникнути замикання.
Опалення
Тепло вашого будинку – це гарантія сімейного добробуту. Тому варто зробити все можливе, щоб воно вчасно приходило у будинок і, оселившись там, без потреби не поспішало його залишати.
1. Особливу увагу на етапі прокладки опалювальних комунікацій варто приділити утепленню. Якщо добре утеплити підлогу, стіни, дах, можна пристойно заощадити на опаленні після того, як житло буде здано в експлуатацію. Якщо взяти перерахунок витратних матеріалів утеплювача і самих внутрішніх оздоблювальних робіт, то утеплення стане лише краплею в морі бюджету. Зате користь – не порівняна з витратами. Економіка повинна бути економною! І краще за все пам'ятати про це на першому етапі будівництва, аби не переплачувати за комунікації взимку.
2. Якщо встановити програматор на котел опалення і температурний датчик всередині будинку, можна заощадити на опаленні до 15% газу на рік! А це, погодьтеся, немало!
3. Двоконтурний котел – не завжди найкраще рішення. Іноді варто поставити окремі опалення та гаряче водопостачання. Якщо опалювальна площа більша, її потрібно опалювати грамотно, розділяючи зони тепла і комфортного перебування. Десь можна додати, десь зменшити.
4. Труби опалення не завжди варто ховати за пластиковою ширмою або вбудовувати в стіну. Піклуючись про естетику, можна забути про те, що в разі аварії усунути проблему набагато простіше, якщо система відкрита.
5. Якщо ваша система опалення потребує постійного прокачування при зміні фільтрів, не полінуйтеся встановити трап. Це полегшить завдання і заощадить час.
6. При можливості встановіть на кожну батарею в кімнаті кран, щоб можна було регулювати тепло в кімнаті.
7. Сушарку для рушників варто врізати не в систему опалення, а в систему рециркуляції гарячої води. Це забезпечить стовідсоткову сухість рушників не тільки взимку, а і влітку.
- Якщо ви встановлюєте конвектор в підлогу під гігантським вікном, врахуйте, що він дуже швидко заб'ється пилом. Це не критично при експлуатації, але як потім дихати таким повітрям? Краще вибирати для таких цілей місця, віддалені від вікон і, звичайно ж, бажано оптимально підібрати висоту.9. Система опалення – це не просто витрачені гроші на комунікації та обладнання, це ваше тепло й сімейний затишок. Варто про це пам'ятати завжди. Особливо при установці. Краще заощадити на чомусь іншому, але встановити два твердопаливних котли. Це забезпечить рівномірний розподіл тепла і стабільність температури в будинку навіть у найлютіший мороз.Тепла підлогаТепла підлога – це не розкіш, а спосіб зручного й сучасного опалення для свого гніздечка. Але варто відзначити, що електрична тепла підлога дуже швидко перегорає, а процес її монтажу і демонтажу складний. Якщо ж розглядати теплі підлоги стосовно практики застосування, то тут можна відзначити масу корисних порад.1. Оптимальне покриття для теплої підлоги – плитка. Ламінат та інші матеріали поводяться капризно і часто вимагають заміни.2. Нема потреби використовувати радіатори там, де є тепла підлога. Вона цілком здатна замінити їх і виступити в ролі альтернативного виду опалення.
3. Перед тим як планувати прокладку теплої підлоги, врахуйте, що її безглуздо укладати під холодильник і шафу. Тому розміщення меблів теж варто планувати заздалегідь.
4. Найоптимальнішим варіантом буде довірити прокладання теплої підлоги фахівцям, тому що будь-яка помилка матиме серйозні наслідки. Самостійно складно розрахувати гідравліку й майбутню температуру, яка не повинна перевищувати 45 градусів.
5. Довга гілка підлоги призведе до того, що вода не встигне зробити потрібний оборот по трубах і охолоне на півдорозі. Схема укладання повинна бути у вигляді равлика: крок подачі та крок обробки. Тільки при такій нескладній схемі підігрів буде рівномірним. Звичайно, з урахуванням того, скільки метрів по довжині матимуть труби, які будуть гідравліка й потужність насоса.
6. Якщо у вас вже є своє житло, а теплу підлогу ви тільки плануєте прокладати, скористайтеся важливою порадою: зверніть увагу на ті місця, де у вас знаходиться плитка. Погодьтеся, це підлогове покриття – найхолодніше з усіх можливих, і босоніж часом не те що пройтись, пробігти по ньому буде неприємно.
Не сумніваючись, прокладайте під нею тепла підлогу, і проблема дискомфортного існування вирішиться. Як писалося вище, це ідеальне покриття для теплих підлог і найхолодніше без їх використання. А значить, тепла підлога і плитка просто створені одна для одної!
Сантехніка
Економія на сантехнічних роботах може призвести до плачевних наслідків, у кращому випадку доведеться просто замінити неякісні матеріали, в гіршому – може статися аварія з усіма наслідками. Тому кілька слушних порад в цьому розділі будуть якраз до речі.
1. Перед тим як ховати труби у пластик, їх варто сфотографувати, щоб у разі аварії було простіше розібрати потрібну ділянку.
2. Аби уникнути проблем з ремонтом, не варто замуровувати простір під ванною.
3. Виконувати монтаж сантехнічного обладнання треба, строго дотримуючись інструкції й ніяк інакше. Тому що будь-який ухил може зіграти з вами злий жарт. У ванні, наприклад, вже є свій ухил, і тому не варто імпровізувати, ризикуючи аварійною експлуатацією.
4. У душовій кімнаті рекомендовано зробити ухил підлогового покриття до стоку. У такому випадку будь-яка вода, яка попала на підлогу, буде легко ліквідована.
5. Якщо проживаєте в приватному будинку, продумайте вихід гарячої води на вулицю. Це полегшить господарські клопоти.
6. Якщо забезпечити виведення води на вулицю з фундаменту, можна забути про необхідність користування подовжувачами та перехідниками. Але не варто у такому випадку забувати про те, що на зиму варто зливати воду, аби уникнути розморожування труб.
7. Розгляньте свою котельню не тільки як місце опалення, а й місце, де можна проводити господарчі роботи й не тягнути бруд у будинок. А для цього варто виділити в котельні місце під ванну для технічних робіт або хоча б умивальник. Так чи інакше, але все це призведе до того, що все господарські роботи проходитимуть поза вашої улюбленої ванної кімнати.
8. Якщо мова йде про приватне домоволодіння, а не про квартиру, не завадить і умивальник в гаражі.
9. Проявіть фантазію. Іноді вона може пристойно заощадити кошти. Наприклад, у ванній кімнаті замість сантехнічних меблів можна поекспериментувати й зробити стільницю з цегли під раковину, прикрасивши її штукатуркою. Це естетично і економічно. За терміном служби така споруда посперечається з будь-якими меблями для сантехніки.
10. Якщо ж стільниця покупна, її необхідно встановлювати вище раковини. Це полегшить вам миття та чищення, тому що вся вода буде безпосередньо стікати в раковину після ретельної обробки стільниці.
Свердловина
Бурильні роботи повинні проводитися на найбільшу глибину, щоб було достатньо запасу свердловини й не виникла необхідність додаткового очищення. Але варто пам'ятати, що на глибину більше п'ятдесяти метрів буде потрібен дозвіл. Подальшим облаштуванням доведеться зайнятися самостійно. Свердловину відразу прокачують і аналізують стан води. Якщо аналізи виявляться поганими, доведеться продовжувати бурити, а якщо хорошими, то встановлюють італійський насос Pedrolo та якісні фільтри.
У приямок ставлять чотири труби: дві йдуть у будинок, одна – на живлення з насосом і господарчий блок, остання – на управління, сигналізацію та датчики затоплення. До насоса добре додати гідроакумулятор на сто–двісті літрів, потім при перебоях електрики вода завжди буде в будинку.
Свердловину краще впорядкувати за допомогою цегляної будівлі для подальшого комфортного обслуговування. Якщо ґрунтові води залягають низько, то свердловину приховують у колодязі. Утеплювати його буде земля, тому він повинен розташовуватися якомога глибше, через це в ньому не буде холодно взимку. Сам кесон теж утеплюють, а трубу обмотують проводом, що гріє.
Буває, що трубопровід трохи закопують у землю, пускаючи його по верху. В цьому випадку труба обмотується кабелем, що нагрівається самостійно, а зверху утеплюється енергофлексом, і все це пакується в гофру. Сюди ще можна додати накопичувальний балон для поливу рослин теплою водою.
Живильний кабель насосу прокладається разом з трубою для води. А коробку живлення краще розташувати в теплому будинку. Щоб уникнути заливання, потрібно зробити автоматичне вимикання насоса. Та й взагалі, на хорошу свердловину і її обладнання не треба скупитися.
Найкращою є вапнякова свердловина. Більш делікатними вважаються піщана і глиниста свердловини. Їх потрібно постійно прокачувати, інакше протоки засипатимуться. Піщана свердловина забезпечить необхідним обсягом води для готування, водних процедур, господарських потреб та басейнів. Глибина її – тридцять п'ять метрів. Її буріння ведеться шнековим способом. У такій воді будуть глина та пісок, тому необхідно поставити фільтр з сітки.
Артезіанська або вапнякова свердловина в двісті метрів дає високоякісну воду, але вона дорога. Ґрунтові шари будуть природними фільтрами. Буряться вона роторним способом. Для гарячої подачі води купують внутрішню розводку, водогрійний котел, автоматику і систему подачі палива.
Каналізація
Вигріб створюють майже в кутку наділу або біля проїжджої частини, щоб уникнути переплат на довгі шланги. Труби глибоко виводити не слід. А для основної каналізаційної труби потрібно добре продумати місце, щоб гостям не були чутні сторонні звуки.
Внутрішню каналізаційну трубу можна укласти відкритим способом, при якому вона ведеться по стіні або підлозі, або закритим – її ховають у штробах всередині стін або під підлогою. У штроби потрібно поміщати каналізацію та водогін разом – для економії матеріалів.
Стояк у будинку повинен бути один. Зовнішню каналізацію треба робити по рівній лінії. Трубопровід каналізації повинен залягати досить глибоко, щоб не промерзав. Для цього труби ще додатково утеплюють. Як каналізаційний колодязь використовують септик з фільтром або вигрібну яму. Її роблять, як звичайний колодязь, з будь-яких матеріалів. В основному сюди йдуть кільця із залізобетону, поставлені одне на одне.
Герметичне дно заливають бетоном. Цегла застосовується рідко, тому що вона пропускає всі рідини. Тому її ще доведеться штукатурити, ізолювати й зміцнювати кладку. А можна поставити готову пластикову яму, тільки її доведеться постійно вичищати.
Септик же встановлюється на вигрібну яму з додатковим колодязем. На приватній зовнішній каналізації не варто економити. Полівінілхлорид – відмінний матеріал для каналізаційних труб. Сифон допомагає каналізаційним газам не виходити назовні.
Щоб вентилювати труби каналізації, їх продовжують до покрівлі, їх верхній отвір залишають відкритим, воно лише захищається від сміття і погодних умов. Ще можлива установка аераційного клапана зверху стояка, він не буде пропускати запахів.
Ревізійні люки розташовують біля з'єднань труб з будинком. У зовнішній трубі повинен стояти зворотний клапан. З ним нечистоти не потраплять у внутрішню каналізацію з переповненої ями, а також буде закритий хід від гризунів.
Вентиляція і кондиціонування
Для людини більш комфортною вважається природна вентиляція, але на практиці виходить, що механічна набагато краще. Вона компактніша. Але для будь-якого виду необхідні будуть дверні решітки для повітря.
Витяжку зазвичай монтують у санвузлі або на кухні. Замість решітки можна залишити нижній дверний зазор у два сантиметри. Без нього нічого не працюватиме. А двері без решітки у ванну практично не відкриватимуться при роботі вентилятора.
Приплив повітря може проходити через щілини у вікнах і дверях або шляхом природної вентиляції. Але з провітрюванням губитиметься тепло й утворюватиметься конденсат, бо всі сучасні вікна металопластикові. При таких умовах провітрювання має відбуватися тридцять- сімдесят п'ять хвилин.
Вихід – провітрювати з відкритими навстіж вікнами, при яких процес займе чотири-десять хвилин, а конструкції не встигнуть охолонути. Іноді разом з вікнами відкривають і двері, але при цьому створюються шкідливі протяги, хоч провітрювання і виходить стрімким. Можна ще влаштувати природний приплив крізь віконні та стінові клапани.
Припливні клапани з датчиками можна встановити і в їдальні, і в холі, і в спальні. Утеплені пінопластом будинки теж потребують таких пристроїв.
Вентиляційні канали поміщаються всередину стін. У них є входи у приміщенні, а виходи – з зовні. Один втяжний вихід потрібно помістити в стіні на два метри вище фундаменту. Інший же видалить забруднене повітря. Він може знаходитися на даху, і до нього повинні вести всі канали витяжки.
Витяжна труба при цьому знаходиться на відстані півтора метра від покрівлі. Великий будинок передбачає кілька витяжних труб. Вентиляційні канали зазвичай металеві, з рівними прямокутними стінками, їм не страшна корозія.
Канальні отвори з обох боків закриті ґратами. Аби взимку отримувати тепле повітря, біля вентиляції ставлять обігрівач. Якщо виникає потреба в більшому припливі повітря, тоді доцільніше встановити примусову або механічну систему. Вона містить фільтр, клапан, калорифер, шумоглушник і вентилятор. Ще тут знадобляться повітроводи, решітка входу, анемостати й дифузори.
Вентиляційні виходи потрібно обладнати перед чистовою обробкою, бо потім можуть виділятися не естетичні пластикові коробки. Примусова вентиляція буде охолоджувати тепле літнє повітря й підігрівати холодне зимове. Вона ще називається енергоощадною.
Сигналізація, відеоспостереження
До оздоблювання потрібно закласти й кабелі для камер відеоспостереження та датчиків охорони. Самі кабелі обов'язково перевіряти на сигнал. Після того як прокладена електрика і встановлені вікна, необхідно поставити будинок на пульт охорони, щоб уникнути крадіжок проводів. Зовнішні камери повинні проглядатися з усіх моніторів.
За допомогою камер відбуватиметься контроль за будинком і зовнішньою територією. Злодії боятимуться вже одного виду камер. Пожежну сигналізацію зазвичай встановлюють фахівці. Щоб охопити спостереженням всю прибудинкову територію, знадобляться вісім-шістнадцять камер. Відеообладнання буває аналоговим і цифровим. Цифрові не комп'ютерні системи є кращими та надійними.
Навколо землеволодіння варто встановити суцільний паркан, а на ділянці мати сторожового собаку. Глуха огорожа добра й тим, що не доведеться жити, як на долоні, у всіх на виду. Щоб такий паркан не був занадто похмурим, його можна прикрасити квітами або вибрати профнастил з імітацією каменю.
Для облицювання цоколя краще вибрати бетон. Стоянку на перших порах можна, звичайно, залити бетоном, але через те, що він має властивість кришитися, краще надати перевагу плитковому покриттю. Отмостка укладається тільки після всіх будівельних і оздоблювальних робіт. На хвіртку зазвичай вішається кодовий замок замість звичайного.
Паркан, двір
Навколо ділянки повинен бути суцільний паркан, у дворі повинна бігати собака розмірів німецької вівчарки. Глухий і суцільний паркан можна зробити відразу, але за сіткою рабицею мешкати кілька років на своїй ділянці – це як «звірі в зоопарку».
Глухий паркан, грамотно декорований рослинами – майже непомітний (навіть бетонний), зате з ним реально відчуття, що ваша ділянка – це ваша ділянка.
Краще не робити цоколь забору з червоної цегли – тільки з бетону.
Вже зараз, з упевненістю можу сказати, що знову зробив би паркан з профнастилу з малюнком каменя. Всі без винятку гості захоплюються в першу чергу нашим парканом, а вже потім керамічною черепицею, клінкерною цеглою та ялинками ... Ми теж відзначаємо, що він не тисне візуально, хоч і високий, і ділянка невелика. Рекомендую.
Якби знав, ні за яких умов не заливав би місце паркування бетоном, а виклав би відразу плиткою ... Бетон кришиться... У стоянку стільки вкладено коштів і матеріалу, що, напевно, вже можна було б нормальну плитку або камінь покласти.
Не став би робити вимощення навколо будинку до закінчення всіх будівельних робіт: прибудов, облицювань і т. ін. – розчин і фарбу з тротуарної плитки змити неможливо, почистити – ще та проблема, подекуди плитку доведеться міняти.
Ворота
Зробив би хвіртку з вулиці у двір з кодовим замком, а не під ключ. Дуже зручно, коли затримуєшся, а хтось із друзів / родичів приїхав раніше і чекає – заходь, почекай на терасі, у затінку під навісом. При необхідності код завжди можна протягом декількох хвилин змінити (я після кожної будівельної бригади міняв).
Гараж
У будинку або окремо
Гараж не повинен бути невіддільною частиною будинку. Я вкрав у себе 30 кв. м, які за вартістю, як кімната зі стяжкою та штукатуркою. За третину суми можна було б зробити навіс і бути спокійним. А то взимку заїхав – добре, тепло, а вранці виїхав – швабру в руки, й давай грязюку вимивати.
Не робіть вбудовані теплі гаражі зі звичайною вентиляцією і без додаткових заходів з ізоляції будинку від пари.
Теплий гараж – ніколи, якщо це не автомайстерня. Температура для гаража у зимовий період – не більше +5.
Теж вже згоден, що не потрібен гараж у будинку, особливо з окремим входом прямо в житло. Зробив цієї осені поруч з будинком, і утеплив його добре – при нинішніх морозах --25 в гаражі було -2, навіть не прогрівав машину. І ще один плюс – одягненим з гаража ви виходите через чорний вхід, а не через парадні двері. І де роздягатися? Йти до парадного входу через весь будинок? Або мати другий передпокій для входу в гараж і тоді постійно згадувати, де ти в останній раз роздягся.
У батьків гараж у будинку в цоколі (заглиблений, напевно, на 1..1.3 м). Вхід у будинок через дві комори і котельню. Запахів немає зовсім. Правда, ніхто в гаражі машини не прогріває, і стоять вони задом до воріт. Тобто відкрив ворота, завів, почекав трохи (15..30 сек треба почекати до початку руху) і виїхав – запахів немає. Так, в гаражі є приточна вентиляція (на дальній від воріт стінці) і витяжка (біля дверей до комори, ближче до воріт). Перекриття – плити, будинок цегляний.
З приводу усунення запахів
Ще перед тим як розігрівати машину, ворота краще відкрити – все вихлопи разом з теплим повітрям підуть назовні. І взагалі, чого її прогрівати, коли взимку в гаражі тримається в районі нуля? Сів і поїхав. Ось опалювальний гараж я б робити не став.
Спробуйте в стіну наскрізь вставити трубу, потім ця труба з'єднується шлангом (пожежним рукавом) з вихлопною трубою автомобіля. Автомобіль можна заводити, не відкриваючи воріт, все вихлопні гази виходять назовні.
А можна зробити газовідвід, як на автосервісах – товсту гумову гофровану трубу з відводом газів на вулицю.
Різне
Гараж треба робити не менше 5х8 м для однієї машини. Дитина вже встигла подряпати нову машину, коли відкривала двері – мій гараж 3,8х6,8 м.
Гараж на дві машини вийшов завузький. За час будівництва машинки встигли підрости :). Треба будувати з запасом – тепер ставити незручно.
Розмір гаражного отвору – тільки стандарт із сітки виробника = економія до 30%.
У гаражі відразу б зробив систему канав для зливу талої води з машин.
Викладайте плитку в гаражі з ухилом всередину, аби калюжі від танення снігу з днища і арок машини не розтікалися по всьому гаражу. А ще краще і трап посередині поставити.
При кладці стін врахував би, що гаражні ворота ставляться усередині приміщення ...
Заїзд у гараж під кутом 35 градусів і, коли є невелика ожеледь – той ще екстрим, навіть на повному приводі. Тому відразу треба ставити навіс над в'їздом і монтувати електричну систему проти заледеніння колії.
Зате у чому точно впевнений: правильно зробив у гаражі мийку з подачею води з центрального водопроводу і з центральною каналізацією.
Гараж робіть не одразу біля паркану. У мене гараж знаходиться від воріт на відстані 10 метрів. В результаті перед гаражем альтанка з виноградом, легко розміщається універсал Форд Мондео + причіп довгою 2,5 метра. Коли приїжджають гості, то перед гаражем розміщуються дві, а то й три машини.
Сад
Не слухав би сусідів щодо городу. Він не потрібен ні в якому вигляді. Навіть і пара грядок з помідорами не потрібна. Час, витрачений на полив, прополку, добрива і т. ін., вигідніше направити на відпочинок, роботу або щось більш гуманне для власного Я.
Альтанку із зоною барбекю робив би побільше (з квітня по жовтень всі посиденьки – тільки у дворі). Зараз у мене зараз 16 квадратів – замало буде.
Не став би будувати альтанку для барбекю, а спочатку б зробив саму піч для барбекю – тепер ніяк не можу підібрати відповідний проект печі, щоб вона влізла в побудовану альтанку.
Ніколи б не дозволив викорчувати старий сад, поки не виріс новий...
Ще не зведена коробка, не побудований паркан та інші об'єкти, не садив би дерева і кущі. Багато дурної роботи з'явилося. Мало того, що повиростали, складно пересаджувати, так ще погано приживаються.
Не став би купувати й садити всілякі цікаві рослини до того, як у будинку можна буде жити, тому як поливати – не наїздишся.
Не став б купувати рослини, якщо для них не готові місця: після гарячкового копання землі, внесення добрив, посадки не відчуваєш ні рук, ні ніг.
На доріжках і вхідних площадках укладав би тротуарну плитку, а не піщаник.
Ніколи б не мостив плитку під стоянку, стежки, до прокладення дренажу.
Обов'язково б залишив можливість вільного проїзду бурової машини до свердловини між деревами і будівлею. З метою обслуговування і ремонту, так би мовити. А так – мінус одна вишня і добре, хоч не половину сараю.
Не поскупився б на укладку доріжок і вимощення тротуарною плиткою замість бетону. Він лопається після кожної зими або вимагає певної товщини, віброущільнення і арматури, що за вартістю рівноцінно укладанню плитки. Плюс плитку можна розібрати та зібрати, а бетон – ні.
Не чекав би три роки, поки сусіди дозріють до того, щоб відремонтувати дорогу, а зробив би це сам. У нас тільки так. Почав чистити проїжджу частину від снігу сам, нікого не чекаючи – з часом до мене приєдналося пів вулиці. Народ непоганий, але нерішучий. Потрібен приклад. Так і з дорожнім покриттям: привіз щебінь, замовив асфальт, дивишся – і сусіди підійшли, і свої ділянки дороги вирішили переробити.
Якщо треба, то на ділянку після закінчення будівництва завіз би хорошу землю, а не безкоштовну, на якій три роки нічого не росло. Заходи щодо поліпшення родючості землі забрали багато грошей, сил і часу. Ось через п'ять років земля стала що треба. Тому не економте на цьому.
Бані та сауни
Не став би робити маленьку баню (ми зробили 5х3), вона складається тільки з кімнати відпочинку та парної. Обов'язково потрібні мийна і тамбур (передпокій), а місця немає.
Я б ніколи не робив у мийному відділенні лазні не знімні підлоги ...
І інфрачервона сауна – чудова річ! Планував її ставити в СВ на 3 поверсі, а поставив просто в кімнаті – краса. Місце займає, як шафа, інтер'єр тільки поліпшився, задоволення – море. А душ – у нас окремий свій СВ в спальні.
Меблі
Я більше не буду робити розсувні двері у шафах-купе для одягу. Чому? Якщо купе на двох (а у нас це так), то ми з дружиною заважаємо один одному вранці, тому що якщо відкрита одна частина, то неможливо дістатися до інших секцій. Звичайно, можна вирішити цю проблему, зробивши окремі купе для кожного, але двері повзають і зачіпають одяг. А ще я робитиму шафу не 65 см глибиною, а більше, і зроблю для шаф у будинку нормальні розсувні двері.
Я б зробив шафи-купе глибиною мінімум 70 см для спальні та 80 – для верхнього одягу.
Заздалегідь придумав, де зберігати пилосос, щоб не треба було його розбирати й було зручно діставати.
Озираючись на дітей (вони з'явилися трохи пізніше), більш ретельно б вибирав безпечні меблі з мінімумом гострих кутів. Модний сучасний диван, прямо, як мінне поле для однорічних хлоп'ят. 🙂
Ніколи не розділю робочу зону кухні з варочною поверхнею!
Ніколи не зроблю багато відкритих полиць з купою сувенірів. Це нереальний пилозбирач!
Для кухонних меблів даремно замовляли скляні напівпрозорі дверцята – все видно, що лежить на полицях.
Зробив би знову в кожній спальній кімнаті по вбудованій шафі для одягу та інших речей.
Висновок
Підсумувавши весь зібраний матеріал, можна сміливо констатувати, що багато порад не буває. Важливо вчасно звернути на них увагу, тоді будь-яке будівництво буде в радість. Можна, звичайно, їх проігнорувати й спробувати зробити свою схему ідеального житла методом проб і помилок, але вчитися на своїх помилках у сучасному світі – дорога і не дозволена розкіш. Вчіться на чужому досвіді, який допоможе вам неабияк заощадити не тільки час, а й гроші.
Array
Cхожі статті
Програмний комплекс АВК 5
18.04.2020
Як правильно скласти кошторис
11.10.2016
М’які вікна — їх переваги та особливості
23.12.2023