ProZorro – електронна система публічних закупівель
Кожен підприємець шукає ринок збуту для свого товару чи послуг, однак один із самих заможних клієнтів часто залишається без уваги. Мова йде про державні тендери, які дозволяють організаціям та підприємцям вступати в ділові відносини з державою, причому остання буде виступати в ролі клієнта, який купує все, що тільки можна уявити. З часів "тендерів на папері" у підприємців склалося тверде переконання, що виграти конкурс можуть лише "обрані". Нещодавно з'явилася електронна система державних закупівель "Prozorro", з метою забезпечити доступність і прозорість тендерів. Але більшість підприємців як і раніше невтішної думки про державні закупівлі та неохоче беруть участь в аукціонах. І це не дивно, адже залишилися побоювання, наприклад, такі:
Складання кошторисної документації згідно вимог Настанови
Складемо інвесторський кошторис, договірну ціну контракту; згідно ДСТУ Б Д.1.1-1 діє до: 2013 використовуючи нормативні цінові показники.
Акт виконаних робіт по формі КБ2 і КБ3
Акт виконаних робіт - це первинний документ підписується між Підрядником, які виконали будь-яку частину робіт за поточний місяць і Замовником.
Підготовка кошторисної документації для участі в тендері
Розробка кошторисної документації для участі в тендері виконується за обсягами робіт і з урахуванням вимог викладених в документації конкурсних торгів.
- публічні тендери на державні закупівлі ніколи не проходять чесно;
- державні структури ніколи не виплачують гроші за товар або послуги;
- участь у тендері - це складна бюрократична процедура, яка під силу тільки великим компаніям;
- держава робить лише великі закупівлі і не зацікавлена у співпраці з дрібними підприємствами.
Чи потрібно боятися державних тендерів?
Спробуємо розібратися, наскільки обґрунтованими є ці сумніви. Говорячи про чесність, то дійсно буває складно повірити в чесність там, де пахне прибутком. Проте система "Prozorro" діє за принципом "все відкрито для всіх", тобто громадськість та контролюючі органи можуть бачити все, що відбувається на аукціоні. Щодо другого побоювання, дійсно може здаватися, що держава добре купує, але погано платить. Прозорість нової електронної системи дозволяє бачити як умови контракту, в тому числі розмір обіцяної винагороди, так і сам факт проведення оплати.
Що стосується бюрократії та складності процедури участі в державних закупівлях, то це правда, і цьому є пояснення: кожна дія має бути чітко регламентована законодавством. Але це не так погано, як здається. Мета збору безлічі паперів і документів - не ускладнити життя підприємця, а захистити законні інтереси сторін, без чого неможливі надійні партнерські відносини. І останнє: чи справді держава співпрацює з маленькими компаніями або, тим більше, з приватними підприємцями? Тут потрібно звернутися до статистики.
Чверть з більш ніж 80 000 постачальників - фізичні особи підприємці, які надають послуги державі так само, як це роблять гіганти ринку, "Метро" чи "Епіцентр". При цьому велика частка контрактів укладається на "смішні" суми - від 5 до 15 тис. грн. Зрозуміло, що контракти на такі суми не цікаві для "гігантів" ринку. Так досягається ще одна мета "Прозоро" - створення рівних умов для всіх учасників конкурсу.
Крім того, нова система стирає відмінності між учасниками з різних регіонів. Раніше, для участі в аукціоні, необхідна була фізична присутність постачальника товарів чи послуг. Отже, маленька компанія з реєстрацією в одному з райцентрів східної України не могла розраховувати взяти участь у торгах в Києві, Львові чи Одесі. Система Прозоро усуває ці перешкоди.
Як працювати з Prozorro?
Всупереч очікуванням, прийняти участь у торгах на державні закупівлі дуже просто. Головне - для цього зовсім не потрібно бути програмістом, достатньо мати базові навики роботи з ПК. Складно в наш час уявити собі підприємця, що не володіє даними навичками, або вперше бачить комп'ютер.
Дізнатися про торги можна на сайті Prozorro, або завдяки розсилці на електронну пошту, яка автоматично робиться всім, у кого є майданчик на даному ресурсі (отримати її можна зареєструвавшись на сайті ProZorro.gov.ua). Після подачі заявки на участь у конкурсі, починається аукціон, а точніше редукціон, тобто перемагає той, хто запропонує найменшу ціну та найкращі умови.
Чого не варто робити, якщо хочеш перемогти?
Перш ніж застерегти від вчинення типових помилок, слід сказати, що все-таки потрібно робити, аби прийняти участь в електронних торгах на Прозоро. Обов'язково потрібно читати супроводжуючу торги документацію. Ті, хто її не читає, часто надають пропозиції, що не відповідають вимогам організатора торгів. З яким результатом? За неуважність такий підприємець отримує дискваліфікацію. Уважне читання умов і вимог дозволило б уникнути прикрої помилки та пов'язаної з нею неприємної ситуації. Більш того, система дозволяє задавати питання організатору торгів з метою уточнення умов, і цією можливістю слід користуватися.
А чого на Прозоро робити не слід? Ось перелік типових помилок:
- Не потрібно боятися скаржитися на недобросовісного організатора торгів. Система створена бути прозорою і надавати важелі контролю, впливу та оскарження. Не слід боятися відстоювати свої законні права.
- Не потрібно демпінгувати, або штучно знижувати ціну, спричиняючи собі збитки. Учасник торгів повинен чітко розуміти мінімально можливу вартість своєї пропозиції. Від неї і слід відштовхуватися, а не грати за правилами нечесних конкурентів. До того ж цілком ймовірно, що учасника торгу, який показує нереально низьку вартість, дискваліфікують. Бувало, що аукціон вигравали ті, хто стояв на п'ятій позиції, але показував реальну вартість послуги.
- Не слід впадати і в іншу крайність: вперто наполягати на явно завищеній ціні, боячись втратити частину маржі. Нераціональні дії постачальника, який в момент подання заявки на участь у торгах не хоче поступитися в ціні, можуть призвести до програшу на аукціоні.
- Не можна переоцінювати свої можливості. Погоджуючись на участь в електронному аукціоні, підприємець повинен чітко розуміти, що в разі перемоги від нього буде вимагатися надання послуг належної якості та в повному обсязі.
- Не варто затягувати з подачею заявки на участь в аукціоні. Все змінюється дуже швидко: може зникнути електрика або Інтернет, а ви так і не подали заявку. Можливо саме в цей момент ви втратили шанс отримати велике замовлення?
- Ніколи і ні в якому разі не здавайтеся! Якщо в цей раз ви програли аукціон, проаналізуйте свої помилки, зробіть висновки і йдіть вперед. Цілком можливо, що наступного разу на вас чекатиме перемога.
Справа варта того, щоб спробувати
Ніколи нічого не вийде у того, хто не докладає зусиль. Це справедливо і у випадку з Прозоро. І це наочно підтверджують приклади компаній, які наважилися взяти участь в електронних торгах на державні закупівлі з "Prozorro". Серед них і така велика міжнародна компанія, як "Метро Кеш енд Кері Україна". За 14 років свого існування в Україні ця компанія жодного разу не брала участь в аукціонах на державні закупівлі. У компанії діяв мораторій на участь держзакупівлях. Недовіра пояснювалася небажанням ставити під удар свою репутацію участю в проекті з розвиненими корупційними схемами.
Однак з появою системи "Prozorro", компанія "Метро Кеш енд Кері Україна" взяла участь в одному з аукціонів. Перший досвід був невдалим - вони програли. Але продовживши брати участь у інших торгах, міжнародна компанія виграла деякі з них. З тих пір Метро продовжує брати участь у тендерах.
Аукціони на державні закупівлі дозволяють знаходити нові ринки збуту і розвивати бізнес. А от брати в них участь чи ні - справа особистого вибору. У всякому разі держава - один з клієнтів, з якими можна налагодити взаємовигідні відносини.
Array
Cхожі статті
Купуємо приватне домоволодіння: позитивні та негативні моменти угоди
23.02.2024
Скласти кошторис онлайн
25.07.2017
Гарантії на роботи при розробці кошторисної документації
23.11.2016